01.12.2023 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

Amerikalı uzman: ABD bankalarının çoğu çoktan iflas etti

ABD’deki dev bankaların iflasının ardından süren bankacılık krizine ilişkin Amerikalı uzmandan çarpıcı yorum geldi

Amerikalı uzman: ABD bankalarının çoğu çoktan iflas etti

Amerikalı uzman: ABD bankalarının çoğu çoktan iflas etti

Stanford Üniversitesi uzmanı Amit Seru, The Telegraph’a Amerikan bankalarının finansal sorunlarını değerlendirdi.

Finansal analiste göre ABD yönetimi, örneğin tüm mevduatları garanti altına alarak bir likidite krizinin başlangıcını kontrol altına almak için bazı adımlar atabilir. Ancak daha ciddi bir ödeme gücü ile alınacak önlemler mevcut krizi yine de önleyemeyecek.

“ÇOĞU BANKA POTANSİYEL OLARAK İFLAS ETTİ”

Amerikalı bir uzman, “Bunun sadece Silicon Valley Bank ve First Republic ile ilgili olduğunu varsaymayalım. ABD bankacılık sisteminin çoğu potansiyel olarak iflas etmiş durumda” dedi.

Seru, ABD ekonomisinin şu anda 2008 küresel mali krizinden önceki duruma yakın bir durumda olduğuna dikkat çekerken, bu hususta on beş yıl önce, nispeten iyimser tahminler yapıldığını hatırlattı.

The Telegraph’a konuşan uzman şöyle devam etti:

“Şu anda ABD’de faaliyet gösteren 4800 bankanın yarısının rezervlerini “yakarak” faaliyet göstermesi dikkat çekiyor. Silicon Valley, Signature, First Republic gibi büyük bankalar şimdiden iflas etti. First Republic Bank, JPMorgan Chase Bank tarafından devralınacak.”

Uzmanlar, ABD bankacılık sistemindeki krizi, ülkenin Federal Rezerv Sistemi’nin (FRS) 2007’den bu yana en yüksek seviyesine yükselen oranındaki artışa bağlıyor. Amerikan bankacılık sisteminin içinde bulunduğu durum, Amerikan ekonomisinin büyük ölçüde Biden yönetiminin çözüm getiremediği bir süreç olarak değerlendiriliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.