01.12.2023 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

Ankara Kalesine Nasıl Gidilir ve Ankara Kalesinin Tarihçesi

Ankara Kalesine Nasıl Gidilir ve Ankara Kalesinin Tarihçesi

Ankara Kalesi, Türkiye’nin başkenti Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan tarihi bir yapıdır. Ankara’nın en eski yerleşim alanı olan kale, Hititler, Frigler, Galatlar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ankara Kalesi, hem tarihi hem de kültürel açıdan zengin bir miras sunmaktadır.

Ankara Kalesine nasıl gidilir?

Ankara Kalesi, şehir merkezine yakın bir konumda yer almaktadır. Kaleye direk giden toplu taşıma aracı hattı yok malesef. Fakat yakınından geçen hatlar mevcut. 185-7 Oran Sitesi-Güneşevler (ÖHO), 309 Karapürçek-Yeniyol-Ulus-Gar-Beşevler-AŞTİ-Şehir Hastanesi, 474 AYBÜ-Saray-Kızılay hatları ile Ankara Kalesinin yakınlarına kadar gidebilirsiniz. Diğer ulaşım imkanlarını görmek için EGO web sitesini ziyaret edebilirsiniz.Eğer özel aracınızla gelmek isterseniz, Ankara Kalesi‘ne giden yolların tabelalarını takip edebilirsiniz. Kaleye yakın bir noktada Büyükşehir Belediyesine ait otopark bulunmaktadır.

Ankara Kalesinin tarihçesi nedir?

Ankara Kalesinin ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Bazı kaynaklar kaleyi Hititler veya Frig kralı Midas’a atfetmektedir. Ancak kesin olan şey, M.Ö. 2. yüzyıl başlarında Galatların Ankara’ya yerleştikleri ve kaleyi kullandıklarıdır. Romalılar’ın Galatya’yı işgal etmesiyle kale Romalıların eline geçmiştir. Roma İmparatoru Caracalla M.S. 217 yılında kaleyi onarmıştır. Daha sonra Persler’in saldırısıyla kale zarar görmüştür.

Bizans döneminde kale önemli bir savunma noktası olmuştur. İmparator II. Justinianos M.S. 668 yılında dış kaleyi yaptırmıştır. İmparator III. Leon M.S. 740 yılında iç kale surlarını yükseltmiştir. İmparator I. Nikiforos ve İmparator I. Basileios da kaleyi onaran Bizans imparatorları arasındadır.

Selçuklu döneminde kale tekrar el değiştirmiştir. 1073 yılında Selçuklu Sultanı Alparslan kaleyi fethetmiştir. Daha sonra Haçlılar’ın eline geçen kale, 1227 yılında tekrar Selçuklular’ın hakimiyetine girmiştir. I. Alâeddin Keykubad ve II. İzzeddin Keykavus kaleye yeni ilaveler yapmıştır.

Osmanlı döneminde ise kale önemini yitirmiştir. Ancak 1832 yılında Mısır valisi Mehmet Ali Paşa’nın oğlu İbrahim Paşa’nın isyanı sırasında kale yeniden onarılmıştır.

Ankara Kalesinin mimari özellikleri nelerdir?

Ankara Kalesi, iç ve dış olmak üzere iki bölümden oluşur. İç kale, tepenin en yüksek noktasında yer alır ve 42 kuleli, 4 katlı bir yapıdır. Dış kale ise iç kalenin çevresini kuşatır ve 20 kuleli bir yapıdır. Kale duvarlarının alt bölümü mermer, üst bölümü ise Ankara taşından yapılmıştır. Kalede ayrıca Selçuklu ve İlhanlı dönemlerine ait yazıtlar bulunmaktadır. Kale içinde zamanla evler yapılmış ve bir mahalle oluşmuştur. Kalede ayrıca Anadolu Selçuklu Sultanı Mesut Şah tarafından yaptırılan Alaeddin Camisi de bulunmaktadır.

Ankara Kalesi, Ankara’nın tarihi ve kültürel dokusunu yansıtan önemli bir simgedir. Kale, günümüzde çeşitli festivallere, etkinliklere ve sergilere ev sahipliği yapmaktadır. Kaleyi ziyaret ederek Ankara’nın geçmişine tanıklık edebilir, kale manzarasının keyfini çıkarabilir ve kale çevresindeki tarihi evleri, müzeleri, restoranları ve hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.