Ankara’da toplu ulaşıma zam

Son zamanlarda yaşanan zam fırtınasından toplu ulaşımda nasibini aldı. Ego‘dan Ankara‘da toplu ulaşıma zam haberi geldi. Döviz ve akaryakıt fiyatlarında yaşanan ciddi artışlar sonrasında toplu ulaşım fiyatlarında da artışa gidildi. Ego tarafından yapılan basın duyurusunda

” Son dönemde yaşanan kur artışlarının, alınan otobüsler dolayısıyla, EGO Genel Müdürlüğü’nün 2022 yılı bütçesine maliyet etkisi 290 milyon liranın üzerinde olmuştu.

Bunun yanı sıra mazot, doğalgaz, elektrik, yedek parça, personel giderleri gibi maliyet unsurlarında 2019-2021 döneminde yüzde 77,60 oranında artış yaşanmıştır. Aynı artış oranı 2017-2021 dönemi için yüzde 188,60 olarak gerçekleşmiştir. En son bilet zammı 02.09.2019 tarihinde yapılmıştır. Söz konusu zam oranı belirlenirken bir önceki zammın yapıldığı 2017 yılından itibaren gerçekleşen maliyet artışlarının çok altında bir oran olan yüzde 30 belirlenmiş, indirimli ve öğrenci bilet ücretlerine ise zam yapılmamıştır. Bütün bu olumsuz gelişmelere rağmen, iki yıldır bilet ücretlerine herhangi bir zam yapılmamış ve maliyet artışları tüm Ankara halkına paylaştırılmıştır. Ancak gerek kamu gerekse özel toplu ulaşımın sürdürülebilirliği açısından gelinen noktada zam kaçınılmaz hale gelmiştir.” denildi.

Ankara
İlginizi Çekebilir  En Fazla Başvuru Neticelendiren Tüketici Hakem Heyeti Ankara'dan
Author: Ankara

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.