Aralık ayı enflasyon rakamları açıklandı,

Aralık ayı enflasyon rakamları açıklandı

İşçi, memur ve emeklilere yapılacak zam oranlarında belirleyici olan 2021’in son 6 aylık enflasyon rakamı, bugün TÜİK tarafından açıklandı. TUİK enflasyon sonuçlarını açıkladı. TUİK’in yapmış olduğu açıklamaya göre Aralık ayı TÜFE enflasyon yüzde 13,58 arttı. Aralık ayı enflasyon rakamları açıklandı

Tüketici fiyatları, 2021 aralık ayında aylık bazda yüzde 13,58 arttı. Kasımda yüzde 21,31 olan yıllık enflasyon aralık ayında yüzde 36,08’e yükseldi.

Memur ve emeklilerin zam oranı belli oldu

Enflasyon rakamlarının açıklanması sonrasında memur ve emeklilerin zam oranı da netleşti. Buna göre memur ve memur emeklileri yüzde 22,48  ek zam alacak. İşçi ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 25,48 zam alacak.

Buna göre, memur maaşlarına yüzde 3’ün yanında enflasyon farkı da uygulanacak. Buna göre memurlar yüzde 22,48 oranında enflasyon farkı alacak. Memurlar 2022’nin ilk 6 ayı için yüzde 5 sözleşme zammı almıştı. Bununla birlikte memur ve memur emeklilerin ocak maaşına toplam yüzde 27,48’lik artış yansıyacak. 

EMEKLİLERİN ZAMMI NE KADAR?

Yaklaşık 8,5 milyon emekli ve hak sahibinin aylıkları da bu yılın ikinci 6 ayına ait enflasyon rakamıyla belirlenecek. İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları, 6 aylık enflasyon oranında zamlanacak.

Buna göre işçi ve Bağ-Kur emeklileri ocak maaşlarına yüzde 25,48 zam alacak.

REFAH PAYI ARTIŞI GÜNDEME GELEBİLİR

Bu zamların üzerine 2021’de ekonomideki dalgalanma nedeniyle refah payının da gündeme gelmesi bekleniyor. 

Ankara
Author: Ankara

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.