01.12.2023 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

Ayaş’a nasıl gidilir? Ayaş’ta gezilecek yerler

Ayaş ilçesi himayesinde, tarihi yerler barındırmaktadır. Bu yerler kaplıcalardan eski mescitlere kadar uzanmaktadır. Ankaralıların gerilim dağıtmak ve ailecek hoş vakit geçirmek için gittikleri Ayaş’ta gezilecek yerler nerelerdir? İşte, Ayaş’ta gezilecek yerler…

Ayaş’a nasıl gidilir? Ayaş’ta gezilecek yerler

Ayaş ilçesi himayesinde, tarihi yerler barındırmaktadır. Bu yerler kaplıcalardan eski mescitlere kadar uzanmaktadır. Ankaralıların gerilim dağıtmak ve ailecek hoş vakit geçirmek için gittikleri Ayaş’ta gezilecek yerler nerelerdir? İşte, Ayaş’ta gezilecek yerler…Ayaş’a nasıl gidilir?  yazımız.

Höyük, Mağara ve kalelere sahip olan Ayaş ilçesi Hititler, Romalılar ve Bizanslıların hakimiyeti altında keşfedilmiştir. Tarihi araştırmalara dayanarak Friglerin de bu bölgede bulunabilmiş olmasına mümkünlük verilmektedir. Tarihte birçok ordu için İstanbul yolu güzergah yolu olarak kullanılmıştır. Malazgirt savaşı galibiyeti sonucunda 1073 yılında Selçuklular’a ilişkin olan bu bölgede çeşitli yapılar ve yapıların kalıntıları günümüze kadar dayanmıştır. Haftasonları ailelerin gezip görmek, kamp yapmak ve mangal yakmak için tercih ettikleri Ayaş‘ta ne yapılır? Ayaş’ta nerelerde gezilir? İşte, Ayaş rotaları…

AYAŞ’TA GEZİLECEK YERLER

Asartepe Kanyon, devasa büyüklüğü ve içerisinde bulunan görkemli görünümlü gölü ile Ayaş’ta gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Kanyonda yürüyüş yaparak aşağı inip gölü yakından inceleme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Gökçebağ Köyü’nün kuzeydoğusu’nda bulunan Gökçebağ Kalesi,Gökçebağlılar tarafından Kedi Kalesi olarak da isimlendirilmektedir. Kalenin araştırması 200’li yıllarda yapılmıştır. İçerisinde seramik kırıntılarına rastlanmıştır.

Değişik dilekler için Ayaş’ı ziyaret edenlerin ilgi odağı olan Yağmur Dede Türbesi’ne, lokal halkın yağmur duası için gittikleri biliniyor. Yağmur Dede, Yağmurdede Köyü’nde yaşayıp vefat eden değerli bir zattır. Yağmur Dede’nin dua ettiği vakit yağmur yağdığı söyleniyor.

Ankara’dan çıktıktan sonra Beypazarı yolun üzerinde bulunan Yöresel Eserler Pazarı, Ankara’nın ilçesi Ayaş’a has eşyaları satışa sunmuştur. Yöreye özel yiyeceklerin tadına bakmadan geçmeyiniz. Beypazarı’nda gezilecek yerleri görmek için tıklayın.

Ayaş’ın gözbebeği olan Bünyamin Ayaşi Cami, 16.yüzyılda tamamlanmış ve ibadete açılmıştır. Tarihiseverler ve ibadet etmek isteyenler için hoş bir durak olacaktır. Cami içerisinde tarihi çeşmeden akan bir kaynak suyu bulunmaktadır.

Selçuklular’dan kalma Paşa Hamamı, tarihi bir hamam olup, Selçuklu mimarisine özel bir yapıttır. Ayaş belediyesi tarafından onarım çalışmalarından sonra bu hamam stant olarak kullanılmaya başlandı.

“KAPLICALARIYLA DA ÜNLÜ”

Suyunun milyonlarca beşere şifa dağıttığı Karakaya Kaplıcası, Ankara merkezinden 58 kilometre kadar uzaklıkta kalmaktadır. Kaplıcaya gitmek için özel araçlara muhtaçlık duyulduğu üzere muhakkak vakitlerde düzenlenen otobüs seferleriyle de ulaşım sağlanmaktadır. Karakaya’ların internet sayfalarından ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Ayaş Ulu Cami, birinci üretiminde minaresiz olarak kullanılmıştır lakin 20.Yüzyılda yapılan restore çalışmalarında eklenerek ibadete faal hale sunulmuştur.

Ayaş’ta sevdiklerinizle piknik yapabilir, mangal yakabilir ve kamp kurabilirsiniz. Beklentinizi karşılayacak tabiat olağanüstüsü bir tercih olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.