Bedelli askerlikte yol izni var mı? Bedelli askerlik kaç gün 28 gün mü 1 ay mı?

Bedelli askerlikte yol izni var mı? Bedelli askerlik kaç gün 28 gün mü 1 ay mı?

Bedelli askerlikte yol izni var mı? Bedelli askerlik kaç gün 28 gün mü 1 ay mı?

Askerlik hizmetlerini bedelli olarak yapmak isteyenler başvurularını 2022 yılında tamamlamıştı. Bedelli askerlik yerleri ilan edilirken binlerce kişi de askerlik ile ilgili kafasındaki sorulara yanıt aramaya başladı. Bedelli askerlik ihizmeti için yakın zamanda birliklerine teslim olacaklar Bedelli askerlikte yol izni var mı? Bedelli askerlik kaç gün 28 gün mü 1 ay mı? sorularını soruyor. Ülkemizde zaman zaman bedelli askerlik uygulaması hayata geçirilmişti. Ancak 26 Haziran 2019 tarihindeki yeni askerlik kanunu ile bedelli askerlik kalıcı hâle getirmiştir. Buna göre her sene Ocak ve Temmuz aylarında bedelli askerlik ücreti belirlenir ve şartalara uygun olanlar başvurularını yapar.

Bedelli askerlikte kaç gün 28 gün mü 1 ay mı?

2023 yılında bedelli askerlik 1 aydır. Ancak yol izni ile birlikte bu süre 28 güne düşebilir. Askerliğin yapılacağı birlik ile ikamet edilen yer arası ne kadar uzaksa yol izni de artırılabilir. Askeriye teslim ve askerden terhis ile birlikte toplam 4 gün yol izni bulunan bir kişi 36 gün askerlik yapar. 7179 sayılı Askeralma Kanunu 9’uncu maddesi birinci fıkrası ve Askeralma Yönetmeliği’nin 61’inci maddesi gereğince yükümlüler bedelli askerlik süresince temel askerlik eğitimine tabi tutulacaktır.

Bedelli askerlik yol izni var mı?

Askerlikte teslim tarihi yol izni ile birlikte verilir. Bedelli askerlikte teslimde ve terhiste yol izni verilir. Yol izinleri ile birlikte bedelli askerlik süresi bir kaç gün daha azalır.

2023 Bedelli askerlik ücreti ne kadar?

Gelen son zamlardan sonra bedelli askerlik ücretleri de oldukça arttı. 2023 yılının ilk 6 ayı için ödenecek bedelli askerlik tutarı 104.084,16 TL oldu.

Bedelli askerlikte yaş sınırı var mı?

7179 sayılı Askeralma Kanunu 9’uncu maddesi gereğince askerlik çağına girmiş yükümlüler, herhangi bir yaş sınırlandırması olmaksızın bedelli askerliğe başvurabilirler.

Bedelli askerliğe kimler başvurabilir?

a. Askerlik çağına girmiş yükümlülerden herhangi bir yaş sınırlandırması olmaksızın fiilî askerlik hizmetine başlamamış olmak.

b. Yoklaması olmayan yükümlüler için, yoklamaya esas sağlık muayenelerini tamamlayarak “Askerliğe Elverişlidir” kararı verilmiş olmak.

c. Kura veya sınıflandırma işlemini müteakip bedelli askerlikten yararlanma hakkı elde edip de bu haktan vazgeçmemiş olmak.

ç. Askerlik çağına girdiği tarihten bedelli askerliğe müracaat tarihine kadar, bu tarih dâhil, herhangi bir dönemde yoklama kaçağı, saklı veya bakaya

kalanlar için bedelli askerliğe müracaat tarihinden itibaren iki ay içinde ödemesini yapmak ve kura veya sınıflandırma öncesi bedelli askerlikten vazgeçmemiş olmaktır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.