16.06.2024 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

Boeing 737 MAX, 4 yıl sonra Çin’de ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Boeing 737 MAX, 4 yıl sonra Çin’de ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Boeing 737 MAX, 4 yıl sonra Çin’de ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Boeing 737 MAX, 4 yıl sonra Çin’de ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Uçuş takip sitesi FlightRadar24’e göre China Southern Airlines, Cuma günü Boeing (NYSE:BA) 737 MAX ile bir uçuş gerçekleştirdi. Bu, Çinli bir hava yolu şirketinin yaklaşık 4 yıl sonra 737 MAX ile gerçekleştirdiği ilk ticari yolcu hizmeti oldu.

Boeing’in en çok satan uçağı olan 737 MAX, Mart 2017’de ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) sertifikası almıştı. Ancak 2018 ve 2019 yıllarında Endonezya ve Etiyopya’da meydana gelen iki uçak kazası, Çin’in havacılık düzenleyicisinin, MAX’i dünyada yere indiren ilk kurum olmasının yolunu açtı.

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) de 737 MAX’i Mart 2019’da hizmetten çıkardı ve Kasım 2020’de bu kararını kaldırdı.

Çin’e geri dönmek, Boeing’in her zaman en önemli önceliklerinden biriydi. Wolfe Research analistleri için bu, “eğer” ile değil “ne zaman” ile ilgiliydi:

“Bu ‘ne zaman’ sorusu, kesinlikle bir yıl önce düşündüğümüzden daha uzun sürdü ve kısmen kapasiteye olan ihtiyacı durduran sıfır karbon politikaları nedeniyle gecikti. Çin hava yolu tarifelerinin bu yılın ilk çeyreğinde güçlü bir toparlanmaya doğru gitmesi, kapasite ihtiyacını daha belirgin hale getiriyor. Bu kapasite ihtiyacının, en azından kısmen Boeing uçakları tarafından karşılanması gerekecek.”

Analistler yatırımcıların, Çin’in yukarı yönlü potansiyelini fark etme konusunda şirket yönetimini geçebileceğini de sözlerine ekliyor.

“Boeing’in 2025/26’da hedeflediği 10 milyar dolarlık FCF’nin Çin’i hariç tuttuğu belirtilmişti. Artan Çin talebinin geri dönüşüne ilişkin iyimserlik, muhtemelen yakın vadede yönetimi, görünümlerini değiştirmeye sevk etmeyecek ancak piyasanın 10 milyar dolarlık yukarı yönlü iyimserlik kazanmasını da engellemeyecektir. Bu durum, özellikle hissede sadece pozisyonlar kapalı kaldığı ve alıcılar sonbahardan bu yana %70 artış gösteren hisse senedini satın almak için başka bir neden aradığı sürece geçerlidir.”

Boeing hisseleri Cuma günü piyasa öncesinde %1’in üzerinde düşüş gösterdi.

Yazar: Senad Karaahmetovic

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.