EGO’dan Otobüs ve Metro Saatlerine Düzenleme

EGO’dan Otobüs ve Metro Saatlerine Düzenleme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu haftasonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması bu hafta sonundan itibaren başlıyor. Haftaiçi akşam 21’den sonra uygulanmaya başlayan sokağa çıkma kısıtlaması haftasonu tüm gün uygulanacak. Kısıtlamalardan dolayı EGO’dan Otobüs ve Metro Saatlerine Düzenleme geldi.

EGO Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada ;

Koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılım hızının kontrol altında tutulması amacıyla, ANKARA VALİLİĞİ İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU’nca (UHK) alınan sokağa çıkma kısıtlamasına göre, EGO Genel Müdürlüğünce Otobüs, Metro ve ANKARAY servis saatlerinde düzenleme yapıldı.

UHK’nın 01 Aralık 2020 tarih ve 2020/85 sayılı Kararı doğrultusunda; yeni bir karar alınıncaya kadar ilimiz genelinde hafta sonları; Cuma günleri saat 21.00’de başlayacak, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’te tamamlanacak şekilde; hafta içerisinde ise 21.00-05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

1 Aralık 2020 tarihinde (bugün) saat 21.00 itibarıyla uygulamaya başlanılacak olan sokağa çıkma yasağında ve bundan sonra devam edecek hafta içi kısıtlamalarda, akşam saat 21.00-24.00 aralığında Özel Halk Otobüsleri (ÖHO), Özel Toplu Taşıma Araçları (ÖTA)  ile Metro ve ANKARAY çalışmayacaktır. EGO otobüsleri ile semtlerden Ulus-Sıhhiye-Kızılay istikametine gelen hatlarımızda ve Raylı Sistem güzergahlarında hizmet verilecektir. Metro istasyonlarına ring servisi hizmeti veren hatlarımızda ise metro ağlarının son sefer saatlerine uygun olarak servis planlaması yapılmıştır.

Bugün ve bundan sonra uygulanacak kısıtlamalarda EGO otobüsleri servis hareket saatleri (EK1), Raylı Sistem Hareket saatleri (Metro ve ANKARAY İşletmesi) ile son sefer saatleri (EK2) aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Yapılan güncellemelere, EGO CEP’te mobil uygulamasından ve Kuruluşumuz internet sitesinde bulunan “www.ego.gov.tr” adresinden ulaşılabilir.

Ayrıca bahse konu UHK Kararı’nda, 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımızın; 18.11.2020 tarihli ve 2020-82 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararı ile belirlenen saatler içerisinde (10.00-13.00, 13.00-16.00 saatleri arası) şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanmalarının kısıtlandığı belirtildiğinden, vatandaşlarımızın alınan bu karara özellikle riayet etmeleri gerektiği hususunu önemle rica ederiz. ” denildi

Otobüs Servis Hareket Saatleri: EK1

Raylı Sistem (Metro, ANKARAY) Hareket Saatleri ve Son Tren Hareket Saatleri: EK2

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.