Maymun Çiçeği Hastalığı Nedir – Maymun Çiçeği Hastalığı Nasıl Bulaşır

Maymun Çiçeği Hastalığı Nedir – Maymun Çiçeği Hastalığı Nasıl Bulaşır

Koronavirüs bitti derken dünya şimdi yeni bir hastalık ile tanıştı. Aslında hastalık yeni değil. İlk 1958’de maymunlarda tespit edildi. İnsanlarda ise ilk vaka 1970’te Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde görüldü. Hastalığın şimdi bu kadar dikkat çekmesinin nedeni ise Son bir hafta içinde Afrika dışında tespit edilen vaka sayısı bugüne kadar görülen toplam vaka sayısını aşacak kadar arttı. Şu ana kadar 13 ülkede görülen hastalık genelde 2-4 hafta içinde kendiliğinden geçiyor, sadece bağışıklığı baskılanmış kişiler ve küçük çocuklarda ağır tabloya neden olabiliyor. Maymun Çiçeği Hastalığı Nedir – Maymun Çiçeği Hastalığı Nasıl Bulaşır . Maymun Çiçeği hastalığının tedavisi var mı? Maymun çiçeği hastalığı nereden bulaşır?

Maymun Çiçeği Hastalığı Nasıl Bulaşıyor?

Daha çok sincap, siçan, fare gibi kemirgenlerden insana geçiyor. Ayrıca enfekte insan veya virüsle kirlenmiş giysi, havlu, çarşaf gibi eşyalarla yakın temas sonucunda bulaşıyor

Maymun Çiçeği Hastalığının Belirti Ve Bulguları Neler?

Ateş, baş ağrısı, yorgunluk, yaygın vücut ağrıları, lenf bezlerinde şişlik ve cilt lezyonlarına (döküntü) neden oluyor

Yakınmalar, virüsle temastan ortalama 6-13 gün sonra ortaya çıkıyor

Maymun Çiçeği Hastalığının Tedavisi Var Mı? Aşısı Var Mı?

Dünya Sağlık Örgütü, Afrika’daki tecrübelerinden yola çıkarak çiçek aşısının %85 oranında maymun çiçeği hastalığından koruma sağladığını bildirdi. Fakat çiçek aşısı 1980’den bu yana hastalığın sonlanmasından dolayı uygulanmıyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.