PTT Pul Müzesi

PTT Pul Müzesi

PTT Pul Müzesi Nerede – Ptt Pul Müzesine Nasıl Gidilir

Ankara’da bulunan PTT Pul Müzesi Nerede – Ptt Pul Müzesine Nasıl Gidilir yazımızda sizlere müzemizin tanıtımını yapacağız. Pul geçmişten günümüze gelen eskilerin daha çok bildiği bir şeydir. Telefonun olmadığı dönemlerde en çok kullanılan haberleşme araçlarından birisi mektuptu. Mektup gönderdiğimiz zarfların üzerlerinde tarihi anlam öneme sahip veya doğal güzellikleri temsil eden küçük resimler bulunurdu. İşte pulları bu şekilde tanıdık. Şimdilerde genelde resmi işler için kullanılan pullar önceden çok öneme sahipti.

Geçmişte hayatımızda bu denli yer edinen pullar için PTT Genel Müdürlüğü tarafından bir müze oluşturulmuş. Müze 2013 yılında hizmete açılmış. Emlak ve Eytam Bankasının binası olan tarihi taş bina restore ettirilerek Ptt Pul Müzesine dönüştürülmüş.

Müze bodrum katı ile birlikte 4 kattan oluşmakta. Müze oluşturulurken çocuklar ihmal edilmemiş. Bodrum katında bulunan Ptt Çocuk Kulübü’nde çocuklar için özel pul koleksiyonları, filatelinin tanıtımı, mektup yazımı, yap-boz oyunları, boyama oyunları, pul tanıtımı gibi aktiviteler bulunuyor.

Müzenin giriş katında eski telefonlar,telgraf makineleri, posta teşkilatının geçmişten günümüze kullandıkları üniformalar sergilenmekte. Bu katta ayrıca hediyelik eşya satışının yapıldığı ve çay kahve keyfi yapabileceğiniz bir kafede hizmet vermekte.

2.ve 3.katlarda PTT’nin kuruluşundan bu yana basmış olduğu pullar sergilenmekte. Bu pullar arasında olimpiyat anısına basılmış pullar, Türkiye ve Dünya tarihinde iz bırakmış kişilerin anılarına basılan pullar, şehirler için özel simgelerin yer aldığı pullar, geçmişimizde iz bırakan eserlerin yer aldığı ve çok daha fazla konunun işlendiği pullar sergilenmektedir. Özel günlerde gönderilen günümüzde unutulmaya yüz tutmuş tebrik kartları da unutulmamış müzede.

PTT Pul Müzesine Nasıl Gidilir

Müze Sıhhiye istikametinden Ulus istikametine giderken Gençlik Parkı kavşağını geçtikten sonra sağ tarafta yer alıyor. Müzeye girişler ücretsiz. İçeride eşyalara dokunmak yasak. Flaşsız fotoğraf çekimine izin veriliyor. Salonlar ve odalardan oluşan bölmelerde ayrı ayrı sergileniyor. Ptt Pul Müzesi gezimizden hazırlamış olduğumuz kısa videomuzu buradan izleyebilirsiniz.

PTT Pul Müzesi İletişim

Adres: Hacı Bayram Mah. Atatürk Bulvarı No: 13 Ulus / ANKARA – Yol Tarifi Al

Telefon: +90 312 560 6048– +90 312 560 6049

Web: www.pttpulmuzesi.gov.tr

Ziyaret Günleri ve Saatleri: Dini ve resmi bayramlar hariç olmak üzere haftanın her günü 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.