Cep telefonu kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Cep telefonu kullanırken dikkat edilmesi gerekenler Cep telefonu hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. İletişim, eğlence, bilgi, alışveriş gibi pek

Devam

Sağlıklı Yaşamın Sırları: Nasıl Sağlıklı Bir Hayat Sürdürebilirsiniz?

Sağlıklı Yaşamın Sırları: Nasıl Sağlıklı Bir Hayat Sürdürebilirsiniz? Sağlıklı yaşam sırları nelerdir? Bu sorunun cevabını merak edenler için bu blog

Devam

‘Mevsimsel geçiş üst solunum yolu hastalıklarını artırdı’

Tekirdağ Çorlu Devlet Hastanesi Başhekimi ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Doğan, mevsimsel geçiş nedeniyle son günlerde, üst solunum yolu enfeksiyon hastalıklarının arttığını söyleyerek, ‘Bu süreçte bağışıklık sistemini güçlendirecek sıvı alımı, el hijyenine dikkat edilmesi, sebze ve meyve tüketimine özen gösterilmesi temel önerilerimizdir’ dedi.

Devam

Patates kızartması yemek depresyona sebep olabilir

Yeni bir araştırmaya göre, kızarmış gıdaların, fiziksel sağlık kadar zihinsel sağlık için de zararlı olduğu tespit edildi.

Devam

Mantar ölümlerinin yüzde 95’i ‘Köygöçüren’ türünden kaynaklanıyor

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Aysun Pekşen, baharın gelmesiyle birlikte yaşanan mantar zehirlenmelerine dikkat çekerek, en çok ölüme neden olan türün de ‘Köygöçüren’ mantarı olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Pekşen, ‘Biz mantarcıların bir sözü vardır; ‘Tüm mantarlar yenir ama bazıları sadece bir kez yenir.’ Doğru bilinen birtakım yanlışlara oldukça dikkat etmek bu noktada mühim’ dedi.

Devam

Gebelik Haftası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Hamile olduğunuzu öğrendiniz, tebrikler! Şimdi sizi hayatınızda önemli değişimlerin ve keyifli pek çok anın yaşanacağı 9 ay 10 günlük yani 40 haftalık bir hamilelik süreci bekliyor.

Devam

Doğum kanaması yüzde 60 azaltılabilecek

Yeni bir tedavi yoluyla kadınlarda ölümlere yol açabilen doğum sonrası (postpartum) kanamaların (PPH) yüzde 60 azaltılabileceği ortaya koyuldu.

Devam

”6 aydan uzun süren yorgunluğa dikkat” uyarısı

Uzmanı, herkesin belirli dönemlerde yorgunluk yaşayabileceğini belirterek, 6 aydan uzun süren yorgunlukta altta çok farklı bir hastalık sebebi bulunabileceğini bildirdi.

Devam

Karaciğer kanserinin önüne ilaçlarla geçilebilecek

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeki Karasu, karaciğer yağlanması ve buna bağlı olarak gelişen karaciğer kanserinin önüne geçebilmek için dünya genelinde yürütülen ilaç çalışmalarından 10’unda Faz 3 aşamasına gelindiğini, 2024’te 2 ilaç için ruhsat müracaatında bulunulacağını söyledi. Karasu, ‘Şu anda karaciğer yağlanmasına karşı önlem için direkt bir ilaç elimizde yok; ama birkaç yıl içerisinde birdenbire çok sayıda ilaç elimizde olacak gibi görünüyor’ dedi.

Devam

Kanser teşhisinde yapay zeka aracı

Bilim insanları, kanseri önceki araçlara göre daha yüksek doğruluk oranıyla tespit eden bir yapay zeka aracı geliştirdiler.

Devam