Su, Kahve, Çikolata ve Meyve Çekirdekleri! Aşırı Tüketildiğinde Ölüme Neden Olabilecek Besinler

Merhabalar. Yemeklerimizde ve ara öğünlerimizde tükettiğimiz bazı yiyeceklerin fazlasının ölüme neden olabileceğini duymuş muydunuz. Kayısı çekirdeği, kahve, çikolata gibi pek çok gıda fazla tüketildikleri taktirde ölüme sebebiyet verebiliyor. Bu yazıda fazla tüketiminde ölüme neden olan besinleri listeledim.

Sağlıklı günler dilerim.

1. Günde 6 litreden fazla içilen su

Uzmanlar sağlığımız için günde 2 litre su içilmesi gerektiğini söylüyor. Ama bu miktarın 3 katı su içildiğinde böbrekler fazla suyu sisteminden atmak için aşırı çalışır. Aşırı çalışan böbrekler de maalesef beyin ödemine neden olur ve kişiyi ölüme götürebilir.

2. Elma çekirdeği

18 adet elma yemek insanı öldürmez ama bu 18 elmanın çekirdeğini yiyen biri, elma çekirdeğindeki siyanür yüzünden ölebilir.

3. Çikolata

Çikolata içeriğinde az da olsa teobromin bulundurur. Bu güçlü madde insan sinir sistemini uyarır. Eğer insan bir oturuşta 8 kilo çikolata yerse ishal olup epilptik nöbet geçirir ve sonrasında iç kanama ve kalp krizi eşliğinde hayatını kaybeder.

4. Diş macunu

Teorik olarak 24 tüp diş macunu yutmanız ölümle sonuçlanır. Kanserojen özelliklere sahip olan bu kimyasal madde bağışıklık sistemini çökertir.

5. Kahve

Günde 113 fincan kahve ölümcül sonuçlar doğurabilir ancak bu durumda kişi aşırı kafein tüketiminden değil su zehirlenmesinden ölür. Çünkü 113 fincan kahvede 30 litre su bulunur.

6. Kiraz çekirdeği

Kiraz çekirdeği çiğnendiğinde içindeki siyanür ölüme neden olur. Kayısı ve şeftali çekirdekleri de aynı derecede siyanür içerir ve çekirdekleri yemek tehlikelidir.

7. Muz

Muzun içindeki potasyum vücut için oldukça yararlı olsa da 400 adet muz yemek ölüme neden olur.

8. Sigara

Bir adet sigaranın içinde 0.8 mg nikotin bulunur ve bir günde 75 sigara içen insan hayatını kaybeder.

9. Tuz

Bir seferde 48 çay kaşığı tuz tüketmek acılı bir ölüme neden olur.  Fazla miktarda tuz, yüksek tansiyon, ödem oluşumu, böbrek yetmezliğine yol açar ve inmeye neden olabilir.

10. Alkol

Sağlıklı bir insan hiç kusmadan 1 saat içinde, içinde %40 alkol oranına sahip 1.25 litre alkollü içecek içerse hayatını kaybeder.

Özellikle kayısı, kiraz ve elmanın çekirdeklerine dikkat etmekte çok yarar var. Kayısı çekirdeğini yuttuktan sonra siyanürden zehirlenen insanlar var. Siz bu besinler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.