26.05.2024 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

115 milyar TL ile kaç ev yapılır? 115 milyar liraya yıkılan evler yapılır mı?

Kahramanmaraş merkezli deprem afetinde ne yazık ki binlerce insanımız hayatını kaybetti. Binlerce evin de yıkıldığı bölge için yardım kampanyaları devam ediyor. Türkiye Tek Yürek yardım kampanyasında ise 115 milyar lira para toplandığı açıklandı. Yardıma destek olan ekran başındaki vatandaşlarımız ise 115 milyar TL ile kaç ev yapılır? 115 milyar liraya yıkılan evler yapılır mı? sorularına yanıt arıyor.

115 milyar TL ile kaç ev yapılır? 115 milyar liraya yıkılan evler yapılır mı?

115 milyar TL ile kaç ev yapılır? 115 milyar liraya yıkılan evler yapılır mı?

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde deprem afetleri yaşandı. Son yüzyılın en büyük depremleri arasında yer alan bu afette ne yazık ki binlerce insanımız hayatını kaybetti. Depremde binlerce ev de yerle bir oldu. Blölgede depremzedeler için büyük bir yardım kampanyası da başlatıldı. Türkiye Tek Yürek adlı yardım kampanyası dünyaya örnek oldu. Yardımlarda 115 milyar lira para toplandı ve 50 TL’lik yardım SMS’i sayısı 9 milyondan fazla oldu. Ekran başındaki yardımseverler toplanan miktarı görünce 115 milyar TL ile kaç ev yapılır? 115 milyar liraya yıkılan evler yapılır mı? sorularını sormaya başladı. Herkesin kafasındaki sorunun yanıtı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan tabloyla ortaya kondu.

115 milyar TL ile kaç ev yapılır?

Yenişafak’ta yer alan habere göre toplanan bağış ve yardımlarla bölgede 230 bin konut yapılabilr. Ancak toplanan yardımların hepsinin konut yapımı için ayrılmayacağı depremzedelerin diğer ihtiyaçları için de kullanılabileceği göz ardı edilmemeli. Bu açıdan bakıldığına bile Türkiye Tek Yürek yardım kampanyasından toplanan para ile on binlrece konut yapılabilir.

115 milyar liraya yıkılan evler yapılır mı?

Türkiye dünyaya dayanışma ve yardımlaşma örneği gösterdi. Deprem afetinde zarar görenler için dev bir kampanya düzenlendi. Türkiye Tek Yürek yardım kampanyasında toplam 115 milyar liralık rekor bağış toplandı. Toplanan miktarın bölgedeki konut ihtiyacının büyük bir kısmını karşılaması bekleniyor. Yenişafak’ta yer alan habere göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan tabloya göre 2023 yılı inşaat metre kare maliyet bedeli 4500 TL civarında bu da ortalama bir dairenin bedelinin 450-500 bin TL civarında olacağı anlamına geliyor. Tabi deprem gibi bir büyük bir afet sonrası yapılacak konutlar için arsa maliyeti ise yok. Konutların yapılacağı alan devlet arazilerinden karşılanacak. Bu da inşaat maliyetlerini yüzde 50’den fazla düşürüyor. 115 milyar liralık bağış ile 100 m2’den yaklaşık 230 bin konut yapılabiliyor.

Depremde kaç bin bina yıkıldı?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından depremden etkilenen aralarında Kayseri, Niğde ve Kilis’in de yer aldığı 13 ilde yürütülen hasar tespit çalışmaları kapsamında şu ana kadar 236 bin 410 bina da yer alan 1 milyon 279 bin 576 bağımsız birimde hasar tespit çalışması yapıldı.

Yürütülen çalışmalar kapsamında 33 bin 143 binada yer alan 153 bin 506 bağımsız birimin acil yıkılması gereken, ağır hasarlı ve yıkık olduğu tespit edildi. 6 bin 849 binada yer alan 46 bin 640 bağımsız birimin orta hasarlı, 59 bin 995 binada yer alan 439 bin 647 bağımsız birimin ise az hasarlı, 108 bin 840 binada yer alan 535 bin 490 bağımsız birimin de hasarsız olduğu tespit edildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.