16.06.2024 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

2023 borç yapılandırma ile belediye borçları ve kredi borçları yapılandırılır mı?

Devlete borcu olanların uzun süredir beklediği borç yapılandırması için düğmeye basıldı. 2023 borç yapılandırma ile belediye borçları ve kredi borçları yapılandırılır mı? soruları ise vatandaşlar tarafından sorulmaya başlandı.

2023 borç yapılandırma ile belediye borçları ve kredi borçları yapılandırılır mı?

2023 borç yapılandırma ile belediye borçları ve kredi borçları yapılandırılır mı?

Cumhuriyet tarihini en büyük borç yapılandırması için düğmeye basıldı. Devlete karşı borcu olanların uzun zamandır beklediği borç yapılandırma ile vatandaşlar borçlarının büyük bir kısmından kurtulacak ve uygun ödeme fırsatı yakalayacak. Çalışmanın detaylarının önümüzdeki günlerde açıklanması beklenirken 2023 borç yapılandırma konut kredisi, ihtiyaş kredisi ve taşıt kredisi borçları yapılandırılır mı? sorusu pek çok kişi tarafından sorulmaya başlandı. Peki 2023 borç yapılandırma ile belediye vergi borçları yapılandırılır mı?

2023 borç yapılandırma ne zaman başlayacak?

Borç yapılandırma ile 31 Aralık 2022’ye kadar oluşan vergi ve SGK borçları devlete olan borçlar yapılandırılacak. Borç yapılandırma başvurularının Şubat yada Mart ayı içerisinde başlaması bekleniyor.

2023 borç yapılandırma ile belediye borçları ve kredi borçları yapılandırılır mı?

Geçtiğimiz yıllarda yapılan borç yapılandırmaya milyonlarca kişi başvurdu. 2023 borç yapılandırma düzenlemesinden de yine çok sayıda kişinin yararlanması bekleniyor. Borç yapılandırma düzenlemesi kapsamında SGK borçları, trafik cezaları, vergi borçları yapılandırılabilecek. Banka kredi borçları ise yapılandırma kapsamında olmayacak.

2023 borç yapılandırma hangi borçları kapsıyor?

Vergi borçları; maliyeye olan vergi borçları henüz kesinleşmemiş veya dava sürecinde olan cezalar, Kredi Yurtlar Kurumu öğrenim kredileri, motorlu taşıt vergileri, trafik cezaları, nüfus cezaları, askerlik cezaları, otoyol ve köprülerden kaçak geçiş ücretleri ve cezaları, gümrük cezaları ve sosyal güvenlik kurumu tarafından takip edilen sigorta primlerini kapsaması bekleniyor.

Borç yapılandırma nedir?

Devlete ve kamu kurumlarına olan borçlar, borç yapılandırma ile uygun ödeme koşullarına göre yeniden yapılandırılıyor. Borç yapılandırma sırasında gecikme faizinin büyük bir kısmı da siliniyor. Peşin ödemede ise ek indirimler oluyor.

Borç yapılandırma nasıl yapılır?

Borç yapılandırma başvurusu şahsen dilekçe ile yada e-devlet üzerinden yapılabilir. Borç yapılandırma başvurusu internet üzerinden başvurusunu Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden yapabilirsiniz.

KYK borç yapılandırma başvurusu nasıl yapılır?

KYK borç yapılandırma başvurusu online de yapılabilir. Online yapılan başvuru sonucunda çıkan bu ekranda e-Devlet ile giriş seçeneği bulunuyor. Buna tıklayarak ve e-Devlet bilgilerinizle giriş yapacaksınız. Sitedeki talimatlarla ilerleyerek başvuru yapılabilecek. Vergi dairesine ‘turkiye.gov.tr’den de erişilebiliyor. Ya da vergi dairelerine giderek şahsen başvuru yapılabilecek. Ödemeleri de kredi kartıyla veya havale ile yapmak mümkün olacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.