Tüm Gelişmelerden Haberdar Olmak İçin
23.07.2024 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

2023 de yemek kartları market alışverişinde kullanılmayacak mı?

Çalışanlara verilen yemek kartlarının market alışverişlerinde kullanılıp kullanılamayacağı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yemek kartı zorunluluğunun kaldırılacağı ve nakit desteğinin verilebileceği duyurusu ile piyasalardaki durum da tartışıldı. Yeni yılda marketlerde yemek kartı kullanılması durumunda işverenin istisnai vergi desteğinden yararlanamayacağı açıklandı. Bu nedenle yemek kartları sadece yemek siparişleri için vergi muafiyetine tabi olacaktır. Peki, 2023 de yemek kartları market alışverişinde kullanılmayacak mı?

2023 de yemek kartları market alışverişinde kullanılmayacak mı?

2023 de yemek kartları market alışverişinde kullanılmayacak mı?

Yemek kartlarının market alışverişlerinde kullanılıp kullanılamayacağı merak konusu olmaya devam ediyor. 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle yemek kartı için yeni dönem başlıyor. İşverenlerin işçinin hesabına nakit ödeme yapması durumunda yemek kartı zorunluluğu ortadan kalkacak. Çalışanlar nakit olarak yemek desteği alabilecekler. İsteyen firmalar yemek kartı uygulaması ile devam edebilirler. “Yemek kartlarıyla alışveriş durdu” haberi kısa sürede yayıldı ve konu sosyal medyada konuşulmaya başlandı. Yemek Kartları Derneği Başkanı Öner Piyade, “Yemek kartlarıyla alışveriş durduruldu mu, marketlerde olmayacak mı?” gibi sorulara açıklık getirdi. İşte detaylar…

2023 de yemek kartları market alışverişinde kullanılmayacak mı?

1 Ocak 2023 tarihi itibariyle yemek kartı için yeni dönem başlıyor. İşverenlerin işçinin hesabına nakit ödeme yapması durumunda yemek kartı zorunluluğu ortadan kalkacak. Böylece çalışanlar nakit olarak yemek desteği alabilecekler. İsteyen firmalar yemek kartı uygulaması ile devam edebilirler. Ancak yemek kartının marketlerde kullanılması halinde vergi muafiyetinden yararlanamayacak. Yeni düzenleme kapsamında yemek kuponları, yemek kartları ve yemek çeklerine yüklenen yemek fiyatları sadece yemek için kullanılmalıdır. Yani artık market alışverişlerinde yemek kartları kullanılamayacak. .

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.