22.02.2024 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

2024 Pasaport Harç ve Defter Ücretleri

Pasaport Ücreti 2024: Pasaport harç ve defter ücretleri ne kadar oldu?

Pasaport almak isteyen vatandaşlar, 2024 pasaport harç ve defter ücretleri nin ne kadar olduğunu merak ediyor. Pasaport ücretleri, her yıl yeniden değerleme oranına göre belirleniyor. Bu yıl, yeniden değerleme oranı yüzde 23,73 olarak açıklandı. Buna göre, pasaport harç ve defter ücretleri de arttı.

Pasaport harç ve defter ücretleri, pasaportun süresine göre değişiyor. 2024 yılında, 6 aylık pasaport için 1638,4 TL, 1 yıllık pasaport için 2 bin 395,9 TL, 2 yıllık pasaport için 3 bin 912,3 TL, 3 yıllık pasaport için 5 bin 557 TL ve 4 yıldan fazla süreli olanlar 7 bin 833 TL ödemek gerekiyor. Pasaport defteri 790 liraya yükseldi.

Pasaport harç ve defter ücretlerini ödemek için iki seçenek var. Birincisi, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden online başvuru yaparak kredi kartı ile ödeme yapmak. İkincisi, vergi daireleri, Maliye Bakanlığı’nın anlaşmalı olduğu bankalar veya PTT şubelerinden ödeme yapmak.

Pasaport harç ve defter ücretlerini ödedikten sonra, randevu alarak ilgili nüfus müdürlüklerine başvuru yapmak gerekiyor. Başvuru sırasında, biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, varsa eski pasaport ve eğer başvuran kişi reşit değilse velisinin muvafakatnamesi isteniyor.

Pasaport başvurusu yapıldıktan sonra, pasaportun teslim süresi değişebiliyor. Genellikle, 15 gün içinde pasaport hazır oluyor. Ancak yoğunluk veya teknik aksaklık durumlarında bu süre uzayabiliyor. Pasaportun hazır olduğu bilgisi SMS ile bildiriliyor. Pasaportu teslim almak için de nüfus müdürlüklerine giderek kimlik belgesi ile başvurmak gerekiyor.

Pasaport almak isteyen vatandaşların dikkat etmesi gereken bir diğer husus da pasaportun geçerlilik süresi. Pasaportun geçerlilik süresi bittiğinde veya bitmek üzereyken yenilemek gerekiyor. Aksi halde, yurt dışına çıkış yapamayabilir veya giriş yaparken ceza alabilirsiniz.

Pasaport almak için gerekli olan tüm bilgi ve belgelere Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Pasaport almak isteyen vatandaşlara kolaylıklar dileriz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.