26.05.2024 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

6’lı masada haber savaşları

6’lı masaya verdiği destekle bilinen T24 ve Cumhuriyet arasında haber savaşları… T24’ün muhalefet partileri arasında mülteciler ve İstanbul Sözleşmesi’nde anlaşma sağlanamadığına ilişkin haberine Demokrat Parti Cumhuriyet gazetesi üzerinden cevap verdi: Sanki ‘mültecilerin onurlu geri dönüşü’ ifadesine karşıymışız gibi pek çok haber yapıldı ama kesinlikle böyle bir şey yok. Hiçbir zaman bir kelime üzerinden ayrıştığımız olmadı. Ayrıca biz ne diyeceğiz? ‘Onursuz dönsünler, yaka paça gitsinler’ mi diyeceğiz?”

6’lı masada haber savaşları

6’lı masada haber savaşları

TIMETURK | HABER MERKEZİ

6’lı masadaki muhalefet partileri anlaşamadıkları konularda yakın oldukları yayın organları üzerinden birbirlerini suçlayıcı ifadeler kullanmaya başladı. Her ikisi de 6’lı masaya ve muhalefet partilerine yakın olan T24 haber portalı ve Cumhuriyet gazetesi muhalefet partilerinin birbirleri arasındaki suçlayıcı açıklamalara kanal oldu.

Önceki gün (25 Aralık) T24’te Eray Görgülü imzasıyla “Davutoğlu, altılı masada uzlaşı turuna çıkacak: ‘Mülteciler’ ve ‘İstanbul Sözleşmesi’nde anlaşma sağlanamadı” başlığıyla yayınlanan haberde 6’lı masa içindeki ihtilaf maddeleri anlatıldı.

Haberde “Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, liderler buluşması öncesinde ikinci kez yapacağı ziyaretlerle, ‘uzlaşı turu’na çıkmayı hedefliyor. 5 Ocak’ta masaya gelecek olan ‘Temel Politikalar Belgesi’ndeki ‘ihtilaflı’ konularla ilgili uzlaşı aranacak. Bu konuların başında ise, ‘mülteci sorunu’, ‘İstanbul Sözleşmesi’ ve ‘Cumhurbaşkanı yardımcılıkları’nın geldiği öğrenildi” ifadelerine yer verildi. Haberde 6’lı masada uzlaşıya varılamayan bazı konularda başlıkların üzerinin çizildiği, Demokrat Parti’nin Suriyelilerin geri dönüşüyle alakalı “onurlu geri dönüş” ifadesini istemediğine yer verildi. Haberde ayrıca Saadet Partisi’nin masadaki bütün partiler tarafından yeniden imza altına alınacağı belirtilen İstanbul Sözleşmesi’ne şerh koyduğu ve Eşgüdüm Kurulu’nda da henüz mutabakata varılamadığı ifadeleri yer aldı.

DEMOKRAT PARTİ, CUMHURİYET ÜZERİNDEN CEVAP VERDİ

T24’te yayınlanan habere yine bir 6’lı masa destekçisi medya kuruluşu olan Cumhuriyet’ten cevap geldi. Haberde “Demokrat Parti’nin mülteciler konusunda ‘onurlu geri dönüş’ ifadesine, Saadet Partisi’nin ise ‘programda İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili bir madde yer almasına’ karşı çıktığı ileri sürüldü” denildi.

Konuya ilişkin Cumhuriyet’e konuşan Demokrat Partililer, “Sanki ‘mültecilerin onurlu geri dönüşü’ ifadesine karşıymışız gibi pek çok haber yapıldı ama kesinlikle böyle bir şey yok. Hiçbir zaman bir kelime üzerinden ayrıştığımız olmadı. Kelimelere, başlıklara takılacak halimiz yok. Sorumluluğumuzu biliyoruz. Ülkenin içinde olduğu hali görüyor ve buna göre hareket ediyoruz. Burada ‘Bir kelimeye takıldılar’ demek, yapılan çalışmaya da haksızlık. Ayrıca biz ne diyeceğiz? ‘Onursuz dönsünler, yaka paça gitsinler’ mi diyeceğiz?” ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi’nin İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili bir maddeye karşı çıktığına ilişkin de konuşan 6’lı masa kurmayları Cumhuriyet’e şunları söyledi: “İnsanların bizden beklentisi büyük, farkındayız. Özellikle ekonomik konulardaki sıkıntılarını görüyoruz. Bunlar varken programın içinde bu tür maddeler üzerinden tartışmıyoruz. Ayrıca, anayasa metnimizi açıklarken ‘Uluslararası sözleşmelere uyulacak’ diye bir madde de kullandık. Ancak içimizde aykırılık arıyorlar. Farklı görüşlerimize rağmen ortak programımız yeni yılda hazır olacak. Bu da çok değerli bir çalışma olacak.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.