25.05.2024 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

Ankara Cumhuriyet Müzesi: Türkiye’nin Tarihine Tanıklık Eden Bir Yapı

Ankara Cumhuriyet Müzesi: Türkiye’nin Tarihine Tanıklık Eden Bir Yapı

Başkent Ankara tarihe tanıklık etmiş yapıları ile gezilecek yerlerin başlarında gelmektedir. Bunlardan birisi de Cumhuriyet Müzesi’dir. Peki Cumhuriyet Müzesi Nerede? Cumhuriyet Müzesine nasıl gidilir? Cumhuriyet müzesi giriş ücreti ne kadar? gibi soruların cevapları yazımızda.

Ankara Cumhuriyet Müzesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ve gelişimi sürecinde önemli bir rol oynamış olan II. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası olarak bilinir. Bu bina, 1924-1960 yılları arasında meclis binası olarak kullanılmış ve Atatürk ilke ve devrimlerinin gerçekleştirildiği, çağdaş yasaların çıkarıldığı, uluslararası antlaşmaların imzalandığı ve çok partili sisteme geçişin sağlandığı bir mekan olmuştur. Ayrıca, Atatürk’ün tarihi “Büyük Nutuk”unu okuduğu yer olarak da tarihe geçmiştir.

Müze binası, 1923 yılında Mimar Vedat Tek tarafından Cumhuriyet Halk Fırkası toplantı yeri olarak tasarlanmış ve kesme taştan inşa edilmiştir. Ancak, I. TBMM binasının yetersiz kalması üzerine Atatürk’ün talimatıyla meclis binası olarak düzenlenmiştir. Bina, Selçuklu ve Osmanlı bezeme motiflerinin yer aldığı ahşap tavan süslemesi, kemerler, saçaklar ve çinileri ile dönemin mimari özelliklerini yansıtmaktadır.

Müze giriş kapısının karşısında yer alan Genel Kurul Salonu, 1924-1960 yılları arasında TBMM Genel Kurul Salonu olarak kullanılmıştır. Salonda toplam 116 adet milletvekili sırası bulunmaktadır. Girişin sağında yer alan odalarda ise ilk üç cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve Celal Bayar’ın kişisel eşyalarının sergilendiği odalar yer almaktadır. Bu eşyalar arasında Atatürk’ün 10. Yıl Nutku’nu okuduğu mikrofon da bulunmaktadır.

Müze binası, 1960 yılında meclis binası olarak işlevini yitirmiş ve 1981 yılında müze olarak ziyarete açılmıştır. Müze, Türkiye’nin ilk Çocuk Dostu Müzesi olma özelliği de taşımaktadır. Müzede çocuklar için özel bir anlatım üslubu tercih edilmiştir.

Ankara Cumhuriyet Müzesi, Ulus semtinde Cumhuriyet Bulvarı üzerinde yer almaktadır. Müze her gün 08:30-20:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Giriş ücreti 60 TL’dir. Sesli rehberlik hizmeti de vardır.

Ankara Cumhuriyet Müzesi’ne nasıl gidilir?

Cumhuriyet Müzesine yol tarifi almak için buraya tıklayın

Ankara Cumhuriyet Müzesi’ni ziyaret ederek Türkiye’nin tarihine tanıklık eden bu yapının atmosferini yaşayabilir, cumhuriyetin kuruluşu ve gelişimi sürecinde yaşanan olayları daha yakından öğrenebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
    BİR YORUM YAZ

    Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.