Tüm Gelişmelerden Haberdar Olmak İçin
23.07.2024 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

Ankara Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ankara Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ankara Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’miz doğasıyla, iklimiyle  karasıyla, deniziyle gölleriyle muhteşem bir ülke olarak herkes tarafından bilinmektedir. Elbette ki bu güzel ülkenin çok güzel şehirleri vardır ancak öyle bir şehir vardır ki  görenleri kendine hayran bırakmayı başarmıştır. Bizim başkentimiz Ankara.  

Ankara Türkiye’deki kalabalık şehirler arasında yer alır. Ankara’nın 25 ilçesi vardır. Büyük bir bölümü İç Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Ankara kara iklimine sahiptir. Yazları ılık ve sıcak geçerken, kışları soğuk ve karlı geçmektedir.

Ankara’nın en meşhur yemekleri efelek sarması, Ankara Tava, Ankara simidi, çubuk turşu,   bazlama kebabı, Beypazarı güveci gibi  daha bir çok yöresel yemeklere sahiptir. Tadanların aklını başından alan bu yemekler dillerden dillere dolanmayı başarmıştır.

Ankara Bizanslılar, Hititler, Lidyalılar, Persler gibi bir çok medeniyete tarih boyunca barınma imkanı sağlamıştır. Ankara büyük bir tarihi ve kültürel zenginliğe sahiptir. Turizm açısından büyük bir öneme sahip olmaya imza atmıştır.

Ankara’da gezilecek bir çok yer,  bir çok mekan  vardır. Anıtkabir, Ankara kalesi, Atakule, Kuğulu park, Gençlik parkı, Pembe köşk, Mavi göl, Botanik parkı, Kızılay Meydanı, Güvenpark, Ankara Etnografya Müzesi, Tabiat Tarihi Müzesi,  Atatürk Orman Çiftliği, PTT Pul Müzesi, Mehmet Akif Ersoy Evi, Gordion Müzesi gibi daha bir çok yer bulunmaktadır.

İnsanları toplum yaşam şartı gereği samimi ve içtendirler. Oldukça yardımsever bir halka sahip olan Ankara mutlaka gezip görülmesi gereken şehirlerden bir tanesidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.