Tüm Gelişmelerden Haberdar Olmak İçin
23.07.2024 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

Ankara’da Hangi Sanayi Faaliyetleri Yapılmaktadır?

Ankara’da Hangi Sanayi Faaliyetleri Yapılmaktadır?

Ankara’da genellikle un sanayi, jeneratör, klima sanayi, makine sanayinin çeşitli kolları, askeri elektronik sanayi, askeri uçak sanayine yedek parça fabrikaları ve savunma sanayi kurumları bulunmaktadır. Ankara’da çok fazla sayıda üniversite bulunmasından dolayı AR-GE alanlarında önemli tesisler bulunmaktadır. Üniversite içi ve dışı teknokentlerde hem sanayi alanında hem de dijital çağa uyumlu birçok ürün üretilmektedir. Ankara’da Hangi Sanayi Faaliyetleri Yapılmaktadır?

 Ankara’da Savunma Sanayi

 Ülkemizde savunma sanayisinin büyük bir oranı Ankara‘da faaliyet gösteriyor. ASELSAN, HAVELSAN, TUSAŞ ve ROKETSAN gibi çok stratejik savunma kurumları başkentin sanayi anlamında en büyük gücü. Türkiye’nin teknoloji üretim anlamında üretilen ileri teknoloji ürünlerinin yüzde 20’si Ankara’da üretiliyor. 81 ili bulunan ülkede ileri teknoloji ürünlerinin yüzde 20’sini tek başına üreterek ülkenin ileri teknoloji üretiminde önemli bir konumdadır.

 Ankara’da Bulunan OSB Avantajları

 Ankara’da toplam 13 adet OSB bulunmaktadır. Bunlar; Anadolu OSB, Ankara Sanayi Odası 1.OSB, Ankara Sanayi Odası 2-3 OSB, Başkent OSB, İvedik OSB, OSTİM OSB, Polatlı Organize Sanayi Bölgesi, PTO(Polatlı Ticaret Odası) OSB, Mobilyacılar İhtisas OSB, Ankara Şereflikoçhisar OSB, Uzay ve Havacılık İhtisas OSB, Çubuk OSB ve Dökümcüler İhtisas OSB Ankara’da faaliyet göstermektedir. Bu OSB’lerden 8 tanesi aktif, 4 tanesi kamulaştırma aşamasında, 1 tanesi ise inşaat halindedir. Ankara’da bulunan OSB’lerin toplam alanı 11 bin 500 hektarı bulurken, Ankara’da bulunan OSB’lerde toplam 15 bin 152 firma faaliyet göstermektedir. Ankara OSB’ler tarafından 236 bini geçkin kişi istihdam ediliyor. OSB’ler de bulunan sektörlerin ağırlıkları şöyle dağılmaktadır; makine yüzde 41, metal yüzde 30, kimya yüzde 12,3 ve diğer alanlara yüzde 16,7 olarak dağılmaktadır.

 İvedik OSB: 8 bin 300 firma ile faaliyet gösteriyor ve 120 bir kişi bu OSB bünyesinde çalışmaktadır. Ankara’nın istihdam yükünü sırtlayan önemli bir kurum. Teknoparkları mevcuttur.

 Başkent OSB: 350 firma bulunmaktadır. 9 bin 500 kişi çalışmaktadır. Ankara’nın metal üretim alanıdır.

 ASO 1. OSB: 331 firma faaliyet göstermektedir. 40 bin kişi istihdam ediliyor. Eğitim alınan da harika işlere imza atıyorlar.

 OSTİM OSB: 6 bini aşkın firma bünyesinde faaliyet göstermektedir. 60 bini aşan istihdam sayısıyla önemli bir OSB durumunda. Teknoparkları mevcuttur. Bünyelerinde 6 okul eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir.

 Polatlı OSB: Polatlı OSB Ankara’nın merkezinde yer almamasından dolayı bulunduğu bölgenin kalkınması için önemli bir konumdadır. Bünyesinde 54 firma faaliyet göstermektedir. 1000’i aşkın kişi bünyesinde çalışmaktadır.

 Anadolu OSB: 65 firma ve 3 bin kişiyle faaliyet göstermektedir. Okulları inşaat halindedir. Bu OSB’de daha çok metal, bilişim savunma ve elektrik üzerine yoğunlaşmış firmalar bulunmaktadır.

 Geriye kalan Polatlı Ticaret Odası OSB, Dökümcüler OSB, Çubuk OSB, Uzay ve Havacılık İhtisas OSB, Şereflikoçhisar OSB ve Elmadağ Mobilyacılar İhtisas OSB’ler ise faaliyete geçmek için çalışmaları sürdürüyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.