Tüm Gelişmelerden Haberdar Olmak İçin
23.07.2024 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

ATA İttifakı nedir? Ata İttifakı’nda hangi partiler var?

14 Mayıs 2023’te yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerine sayılı günler kala partiler ittifak hazırlıklarına devam ediyor. Son olarak Ata İttifakı seçimlerde Cumhurbaşkanı adayının Sinan Oğan olacağını duyurdu. Peki ATA İttifakı nedir? Ata İttifakı’nda hangi partiler var?

ATA İttifakı nedir? Ata İttifakı’nda hangi partiler var?

ATA İttifakı nedir? Ata İttifakı’nda hangi partiler var?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine sayılı günler kaldı. Kahramanmaraş depremlerinin ardından seçimlerin ertelenmesi konusu tartışılmış ancak Erdoğan’ın imzasıyla seçimlerin 14 Mayıs’ta ypılacağı kesinleşti. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine sayılı günler kala partiler ittifak görüşmelerine devam ediyor. Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan olurken Millet İttifakı’nın adayı ise Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Son olarak Ata İttifakı da Cumhurbaşkanı seçimlerinde Sinan Oğan’ın aday olacağını duyurdu.

ATA İttifakı nedir?

Ata İttifakı Cumhrubaşkanı seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayını açıkladı. Dr. Sinan Oğan ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı oldu. Zafer Partisi, Adalet Partisi, Ülkem Partisi ile Türkiye İttifakı Partisi’nden oluşan Ata İttifakı milliyetçi ve Atatürkçü kitleye hitap eden bir ittifaktır. İttifakı oluşturan partilerden yalnızca Zafer Partisi ve Adalet Partisi’nin 14 Mayıs 2023’te gerçekleştirilecek seçimlere katılabilme yeterliliği bulunmaktadır. Dr. Sinan Oğan seçim vaatlerinde kadın bir cumhurbaşkanı yardımcısı olacağını açıkladı. Oğan açıklamasında “Bir defa, kadın bir cumhurbaşkanı yardımcısı olacak. Ne iktidarda var, ne muhalefette var. Çok genç bir arkadaşımız, gençlik politikalarından sorumlu cumhurbaşkanı yardımcısı olacak. 18 yaşında değil, ama genç biri, 30 altı yaşlarda genç diyebileceğimiz çok yetenekli bir arkadaşımız cumhurbaşkanı yardımcısı olacak inşallah.” Ata İttifakı’nın Cumhurbaşkanı yardımcısının kim olacağı merak edilirken Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’dan açıklama geldi. Açıklamada “Makina mühendisi ve işletme yüksek lisansı olan Sevda Özbek Türk Milleti’nin desteği ile ATA ittifakının cumhurbaşkanı yardımcısı olacak.” denildi.

Ata İttifakı’nda hangi partiler var?

Zafer Partisi

Adalet Partisi

Ülkem Partisi

Türkiye İttifakı Partisi

Eski üyeler

Doğru Parti Rifat Serdaroğlu

Dışarıdan destek veren partiler

Vatan ve Hürriyet Partisi Yalçın Doğan

Ata İttifakı nasıl kuruldu?

ATA İttifakı, 11 Mart 2023’te kurulan ve Zafer Partisi, Adalet Partisi, Ülkem Partisi ile Türkiye İttifakı Partisi’nden oluşan bir seçim ittifakıdır. 2023 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi için belirledikleri aday, eski Milliyetçi Hareket Partisi milletvekili Sinan Oğan’dır. Doğru Parti, Sinan Oğan’ın aday belirlenmesi üzerine ittifaktan ayrılmıştır.

Haziran 2022’de, Zafer Partisi’nin de içinde bulunduğu beş partiden oluşan yeni bir ittifakın kurulacağı öne sürüldü. Ümit Özdağ bu iddialara ilişkin, “Böyle bir şey yok. İttifak hazırlığı içinde de değilim” sözlerini söyledi. İlerleyen tarihlerde; Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz ve Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu; seçim ittifakı konusunda görüşme içinde olduklarını belirten açıklamalarda bulundu. Fatih Altaylı, Ümit Özdağ ile görüştüğünü; kendisine adaylarının Muharrem İnce olduğunu söylediğini, eğer Mansur Yavaş aday olursa onu destekleyeceklerini ifade ettiğini yazdı. Muharrem İnce “ben kimsenin yedek adayı değilim” açıklamasında bulundu. 4 Mart 2023’te; Ümit Özdağ, 24 saat önce Muharrem İnce’nin ittifak görüşmesinin yapıldığı WhatsApp grubuna “ben bu ittifaktan çekiliyorum hakkınızı helal edin” mesajını gönderdiğini söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.