22.02.2024 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

Balon Balığı Nedir? Balon Balığı yenir mi?

Balon Balığı Nedir? Balon Balığı yenir mi?

Balon balığı, Tetraodontidae familyasına ait bir balık türüdür. Kendini korumak için şişerek kendi boyutunun 5-6 katına ulaşabilen bu balık, hem insanlar hem de diğer deniz canlıları için tehlikeli olabilir. Bu yazıda Balon Balığı Nedir? Balon Balığı yenir mi? hakkında bilgi vereceğiz.

Balon Balığının Özellikleri

Balon balığı, bilimsel adıyla Lagocephalus sceleratus, ılıman denizleri seven bir balık türüdür. Nisan ve Eylül ayları arasında derin sulardan sahillere veya acısu bölgelerine gelerek ürerler. Düz dişleriyle oltaları kesebilir ve parmak koparabilirler. Başının üzerindeki gözleriyle küçük canlıları avlarlar. Balon balığı türleri arasında evde beslenebilen Green spotted puffer adlı bir tür de vardır.

Balon Balığının Zehri

Balon balığının eti, karaciğeri, yumurtaları ve bazen de derisi tetrodotoksin adı verilen çok güçlü bir zehir içerir. Bu zehir, kas felci yaparak nefes darlığı yaratabilmekte, dolaşım yetmezliğine bağlı ölümle sonuçlanabilen zehirlenme yaratabilmektedir. Bu toksinin siyanürden 1000 kat daha fazla zehirli olduğu bilinmektedir. Balon balığı zehirlenmesinin tedavisi yoktur ve sadece semptomatik destek verilebilir.

Balon Balığı yenir mi?

Balon balığı, varlık gösterdiği bölgedeki deniz canlısı popülasyonunun azalmasına neden olur. Yerli balıkların yumurta ve larvalarına zarar verir . Toksin içeriği sebebiyle zehirlenmeye yol açar . Balon balığının tüketilmesi yasaktır ve cezai yaptırımı vardır. Balon balığı yemek isteyenler, bu balığın ölümcül sonuçlar doğurabileceğini unutmamalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.