26.05.2024 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

Çin’in büyüme ivmesinde 33 milyar dolarlık yabancı yatırım sorunu

2023 yılında Çin’in hisse senedi piyasasına giren yabancı paranın neredeyse dokuzda biri, Pekin’in zayıflayan büyümeyi desteklemek için ciddi adımlar atmaya istekli olup olmadığı konusundaki artan şüphelerle tetiklenerek çıktı.

Çin’in büyüme ivmesinde 33 milyar dolarlık yabancı yatırım sorunu

Çin’in büyüme ivmesinde 33 milyar dolarlık yabancı yatırım sorunu

Hong Kong’un Stock Connect işlem programı verilerine dayanan Financial Times hesaplamalarına göre, bu yıl Çin’e listelenmiş hisse senetlerine net yabancı yatırım Ağustos ayında Rmb235 milyar (33 milyar dolar) seviyesinde zirve yaptıktan sonra yalnızca Rmb30.7 milyara kadar geriledi.

Tüccarlar ve analistler, küresel fon yöneticileri arasında dünya ekonomisinin ikinci büyük ekonomisi olan Çin’in görünümüne yönelik pessimizmi yansıttığını söyledi. Uluslararası yatırımcılar, Ağustos ayında geliştirici Country Garden’ın kaçırdığı tahvil ödemelerinin ülkenin gayrimenkul sektöründeki likidite krizinin ciddiyetini ortaya koymasıyla net satıcılar olmaya devam etti.

Hong Kong’daki UOB Kay Hian’in varlık yönetiminde baş yatırım sorumlusu Wang Qi, “Güven sorunu gayrimenkul ötesine geçiyor, ancak gayrimenkul önemli” dedi. “Tüketici güveni, iş dünyası güveni ve hem yerli hem de yabancı yatırımcılardan yatırımcı güveni söz konusu.”

Son haftalarda Çin hisseleri, ABD-Çin ilişkilerinde bir yumuşama işareti, büyüme yavaşlamasına karşı finansal sistemde daha güçlü bir tampon oluşturma adımları ve olumlu ekonomik verilerin ardı ardına gelmesine rağmen küresel akranlarına göre performans göstermeye devam etti.

Ancak S&P 500 endeksinin bu ay %4.7 artmasına karşın, Şanghay ve Şenzhen’de listelenen hisse senetlerinden oluşan Çin’in ölçütü olan CSI 300 endeksi %3’ten fazla düştü. Çin’e listelenen hisse senetlerinin net yabancı satışları Aralık ayında yaklaşık Rmb26 milyarı buldu.

Natixis’in önde gelen Asya-Pasifik ekonomisti Alicia García-Herrero, “Bu kadar karşıt görünüyor – veriler daha iyiye gidiyor ve genel ortam Çin hisseleri için oldukça olumlu olmalı” dedi. “Açıkçası, bunun sebebi yatırımcıların vazgeçmesi ve ‘Artı tarafını görmüyoruz’ demesi dışında başka bir neden yok.”

Yabancı yatırımcıların çıkışı, Çin’deki listelenmiş şirketler tarafından yaygın olarak yapılan hisse geri alımları ve Pekin’in sarsılan değerlemeleri desteklemeleri için baskı altındaki yerel yatırım fonları ve devlet kontrolündeki finansal kurumların büyük ölçekli alımlarıyla kolaylaştırıldı.

Uzun süreli yabancı satışı, Çin piyasalarını yılın sonunu hoş olmayan bir notla kapatma tehdidi altında bırakıyor. Cuma günü piyasalar kapanırken, Hong Kong’da yürütülen sınır ötesi ticaret programının tam yılı olan 2015’ten bu yana en düşük yabancı girişini kaydedecek. Offshore yatırımcıların anakara listeli hisse senetleri ticaretini gerçekleştirdiği bu program, Hong Kong merkezli olarak faaliyet gösteriyor.

Tüccarlar, piyasa duyarlılığında yeni bir iyileşmenin Cuma günü oyun ve eğlence hisselerinde Tencent ve NetEase gibi şirketlerin sert satışıyla engellendiğini söyledi. Hong Kong’daki bir yatırım bankası işlem masası başı, bu satışı “diz refleksi tepki ve panik satışı” olarak tanımladı ve “ancak duyarlılığın şu anda çok, çok kırılgan olduğunu gösteriyor” dedi.

Kaynak FT

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.