15.06.2024 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

Hacı Bayram Veli Türbesi ve Camii

Hacı Bayram Veli Türbesi ve Camii Nerede ve Nasıl Gidilir

Hacı Bayram Veli Camii’nin Tarihçesi

Hacı Bayram Veli Camii, Ankara’nın Altındağ ilçesinin Ulus semtinde bulunan tarihi bir camidir. Cami, adını Bayramiye tarikatının kurucusu olan Hacı Bayram Veli’den almaktadır. Hacı Bayram Veli, aynı zamanda bir mutasavvıf şairdir. 1429 yılında vefat eden Hacı Bayram Veli’nin türbesi, caminin bahçesinde yer almaktadır. Bu yazımızda sizlere Hacı Bayram Veli Türbesi ve Camii Nerede ve Nasıl Gidilir konusunda yardımcı olacağız

Caminin ilk yapılış tarihi hicri 831 yılı (1427-1428) olarak kaydedilmiştir. Caminin ilk mimarı Mimar Mehmet Bey hakkında fazla bilgi bulunmamaktadır. Cami, günümüzdeki mimari yapısını 17. ve 18. yüzyılda yapılan restorasyonlarla kazanmıştır. Uzunlamasına dikdörtgen bir plana sahip olan cami, taş kaideli, tuğla duvarlı ve kiremit çatılıdır. Caminin güneydoğu duvarında iki şerefeli bir minare bulunmaktadır.

Caminin iç mekanı ahşap ve çini süslemeleriyle zenginleştirilmiştir. Ahşaplar üzerinde Nakkaş Mustafa Paşa’ya ait boyama nakışlar vardır. Tavanın ortasında altıgen biçimli büyük bir rozet çiçek motifleriyle süslenmiştir. Mihrap ve minber de ahşap oyma sanatının güzel örneklerindendir.

Caminin bahçesinde ayrıca 18. yüzyıla ait Osman Fazıl Paşa türbesi bulunmaktadır. Sekizgen planlı olan türbe, doğrudan duvarlara oturan bir kubbeyle örtülüdür. Caminin yanında ise Bizans dönemine ait Augustus Tapınağı yer almaktadır. Bu yapı, Osmanlı döneminde Akmedrese adını alarak dini eğitim verilen bir yer olmuştur.

Hacı Bayram Veli Camii’ne Nasıl Gidilir?

Hacı Bayram Veli Camii’ne ulaşmak için Ankara’nın farklı noktalarından kalkan otobüs, dolmuş veya metro hatlarını kullanabilirsiniz. Cami, Ulus Meydanı’na yakın bir konumda olduğu için buraya gelen toplu taşıma araçlarından inerek yürüyerek de camiye ulaşabilirsiniz.

Hacı Bayram Veli Camii’ne gitmek için başka bir alternatif ise metro kullanmaktır. Ankara metrosunun M1 hattı ile Kızılay istasyonuna gelip, buradan M2 hattına aktarma yaparak Ulus istasyonuna gidebilirsiniz. Ulus istasyonundan çıktığınızda camiye yürüyerek yaklaşık 10 dakikada varabilirsiniz.

Hacı Bayram Veli Camii’ne özel araçla gitmek isteyenler ise Ankara’nın farklı yönlerinden gelen yolları takip edebilirler. Camiye en yakın otopark ise Ulus Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı otoparkıdır. Bu otoparktan camiye yürüyerek yaklaşık 5 dakikada gidebilirsiniz. Yol tarifi almak için buraya tıklayın

Hacı Bayram Veli Camii, Ankara’nın tarihi ve manevi değerlerinden biridir. Camiyi ziyaret ederek hem Hacı Bayram Veli’nin hayatını ve eserlerini öğrenebilir, hem de caminin mimari güzelliğini ve süslemelerini görebilirsiniz. Caminin yanında bulunan Augustus Tapınağı da Bizans dönemine ait bir kültür mirasıdır. Cami ve tapınak, Ankara’nın Ulus semtindeki diğer tarihi yapılarla birlikte görülmeye değerdir. Diğer gezilecek yerleri Ankara Gezi Rehberimizde bulabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.