15.06.2024 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

İstanbul’un Fethi: Bir Devrin Kapanışı Bir Devrin Açılışı

İstanbul’un Fethi: Bir Devrin Kapanışı Bir Devrin Açılışı

İstanbul’un fethi, Türk ve dünya tarihinin en önemli olaylarından biridir. 29 Mayıs 1453’te gerçekleşen bu büyük zafer, Orta Çağ’ı sonlandırıp Yeni Çağ’ı başlatmış, Osmanlı Devleti’ni dünya gücü haline getirmiş ve İslam medeniyetinin yükselişine katkı sağlamıştır.

İstanbul’un fethi, Fatih Sultan Mehmet’in hayaliydi. Babası Sultan II. Murad’dan tahtı devraldığında henüz 19 yaşındaydı. İstanbul’u almak için hazırlıklara başladı. Boğazın Anadolu yakasında Anadolu Hisarı’nın karşısına Rumeli Hisarı’nı yaptırdı. Boğaz’ın kontrolünü ele geçirdi. Topçu birliklerini güçlendirdi. Büyük toplar döktürdü. Gemileri karadan yürütüp Haliç’e indirdi.

6 Nisan 1453’te kuşatma başladı. 53 gün süren çetin mücadelelerden sonra 29 Mayıs’ta şehir düştü. Fatih Sultan Mehmet, Ayasofya’ya girerek şükür namazı kıldı. Şehrin yağmalanmasına izin vermedi. Halka can ve mal güvenliği verdi. Kiliseleri camiye çevirdi.

İstanbul’un fethi, Osmanlı Devleti’nin sınırlarını genişletti. Doğu Roma İmparatorluğu sona erdi. Avrupa ile Asya arasında bir köprü oldu. İpek Yolu’nun kontrolü ele geçirildi. Ticaret ve kültür gelişti. İstanbul, Osmanlı’nın yeni başkenti oldu.

İstanbul’un fethi, aynı zamanda İslam dünyasına moral verdi. Fatih Sultan Mehmet, Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) müjdesine nail oldu. “İstanbul mutlaka fetholunacaktır. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onun askeri ne güzel askerdir.” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, IV/335) Bu hadisi şerifi duyan Fatih Sultan Mehmet çok sevindi.

İstanbul’un fethinin üzerinden 568 yıl geçti. Bu büyük zaferi her yıl coşkuyla kutluyoruz. Fatih Sultan Mehmet ve kahraman askerlerini rahmetle anıyoruz. Onların bize bıraktığı mirasa sahip çıkıyoruz.

istanbul’un fethi fatih sultan mehmet 29 mayıs istanbul fethi 29 mayıs ne günü 29 mayıs 1453 istanbulun fethi inna fetahna leke fethan mübina istanbulun fethi ne zaman 29 mayis ne istanbul’un fethi ne zaman 29 mayıs resmi tatil mi fetih 1453 29 mayis1453 istanbul un fethi istanbul fethi ne zaman fetih 29 mayıs istanbul’un fethi 1453 istanbul fethi istanbulun fethinin 570 yılı fatih sultan mehmet sözleri 29 mayıs resmi daireler tatil mi istanbul un fethi 2023 29 mayıs tatil olan yerler

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.