08.12.2023 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

Kiracı evden çıkarken evi boyatmak zorunda mı? Evden çıkan kiracı boya badana yapmazsa depozitodan kesinti olur mu?

Son zamanlarda kiralık ev fiyatlarında yaşanan artışlar kiracıları oldukça zor durumda bıraktı. Kira ücretlerine orantılı şekilde depozito ücretleri de son yıllarda katlanarak arttı. Kiracı ile ev sahibinin zaman zaman tartıştığı konulardan bir tanesi de kiracının evden çıkarken evi boyalı şekilde teslim etmesi gerektiği iddiası. Peki kiracı evden çıkarken evi boyatmak zorunda mı? Evden çıkan kiracı boya badana yapmazsa depozitodan kesinti olur mu?

Kiracı evden çıkarken evi boyatmak zorunda mı? Evden çıkan kiracı boya badana yapmazsa depozitodan kesinti olur mu?

Kiracı evden çıkarken evi boyatmak zorunda mı? Evden çıkan kiracı boya badana yapmazsa depozitodan kesinti olur mu?

Son zamanlarda ev sahipleri ile kiracılar kira artışları konusunda anlaşmazlık yaşıyor. Kiraya gelen fahiş zamlarla ne yapacağını bilemeyen kiracılar yeni ev arayışına giriyor. Kiraladıkları eve on binlerce lira depozito veren kiracılar evden çıkmaları durumunda bu ücretten neleri kesinti olacağını merak ediyor. Kiracıların neredeyse tamamından evden çıkarken evi boyalı ve badanalı teslim etmesi isteniyor. Peki kiracılar temiz ve boyalı şekilde aldıkları evi boyalı teslim etmek zorunda mı?

Kiracı evden çıkarken evi boyatmak zorunda mı?

Kiracıların pek çoğu evden çıkarken evi boya ve badana yapıp teslim etmek zorunda olduğunu düşünüyor. Normal ve dağal kulalnımına göre evde meydana gelen eskimeler, yıpranmalar depozsitodan sayılamaz ve kesilemez. Yani evde 10 senedir oturan bir kiracı doğal olarak evin boyasında meydana gelen eskimelerden sorumlu değildir. Evden çıkarken de boya ve badana yapmak zorunda değildir. Ancak doğal olmayan nedenlerle evin boyasına ve badanasına zarar gelmesi durumunda kiracı bunları onarmak ve yenilemek zorundadır.

ÖNERİLEN VİDEOLAR

Evden çıkan kiracı boya badana yapmazsa depozitodan kesinti olur mu?

Hor kullanma nedeniyle oluşan hasarlardan kiracılar sorumludur. Bu hasarlar depozitodan düşülür. Ancak ev sahibi eski kiracıdan boya-badana masrafını isteyemez. Yargıtay, bunu hor kullanım olarak görmüyor. Kiracı hayatın olağan akışı kapsamında, kiralananda meydana gelen hiçbir olağan hasardan mesul tutulamaz

Kiracı nedir?

Bir bedel karşılığında gayrimenkulu kullanan kişidir.

Kaç yıldan sonra kira ücreti yenilenir?

Beş yıldan sonra kira bedelinin tespiti için açılacak davalarda, mahkemece hükmedilecek artış oranın yeni kira döneminin (altıncı kira yılının) başından itibaren geçerli olması için davanın yeni kira döneminin başlangıcından en az otuz gün önce açılması gerekmektedir

Badana nedir?

Badana, bina duvarlarına fırça veya püskürtme ile sürülen kireç şerbeti veya plastik boya. Eskiden evlerin temizliği kireç badanalarla yapılırdı. Bugün ise kireç badanalar bilhassa büyük şehirleride yerini plastik badana ile duvar kâğıtlarına bıraktı. Badana ihtiyaca göre ekseri kıştan çıkışta ilkbaharda senede bir yapılır. Eğer duvarlar kirlenmemişse bu birkaç senede bir tekrarlanır. Binaların dışlarına yapılacak badanalarda ortam sıcaklığı önemlidir. Bu bakımdan soğuk havalarda (sıcaklığın 10 derecenin altında bulunduğu zamanlarda) özellikle dış badana yapılmaz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site spam'ı azaltmak için Akismet'i kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.