Tüm Gelişmelerden Haberdar Olmak İçin
16.07.2024 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı Nerede – Nasıl gidilir – Soğuksu Giriş Ücreti

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı Nerede – Nasıl gidilir – Soğuksu Giriş Ücreti

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı, Ankara’nın kuzeyinde yer alan ve doğal güzellikleri, termal kaynakları ve tarihi eserleriyle ünlü bir doğa harikasıdır. Bu yazıda, Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı Nerede – Nasıl gidilir – Soğuksu Giriş Ücreti , parkın özellikleri, gezilecek yerleri ve konaklama seçenekleri hakkında bilgi vereceğim.

Soğuksu Milli Parkı

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı, 1959 yılında milli park ilan edilmiş ve 1978 yılında da UNESCO tarafından biyosfer rezervi olarak kabul edilmiştir. Park, 1.120 hektarlık bir alana yayılmış olup, ortalama yüksekliği 1.000 metredir. Parkın iklimi karasal iklimin etkisindedir ve yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve karlı geçer. Parkın bitki örtüsü ise ormanlık ve çayırlıktır. Parkta çeşitli ağaç türleri bulunmaktadır. Bunlar arasında karaçam, sarıçam, kayın, meşe, gürgen, kavak, söğüt, akçaağaç ve ıhlamur sayılabilir. Parkta ayrıca 500’den fazla bitki türü de vardır. Bunlardan bazıları endemik olup, sadece bu bölgede yetişmektedir. Örneğin, Kızılcahamam lalesi, Kızılcahamam sümbülü, Kızılcahamam nergisi ve Kızılcahamam orkidesi bunlardan bazılarıdır.

Parkın hayvan çeşitliliği de oldukça zengindir. Parkta 30’dan fazla memeli türü yaşamaktadır. Bunlar arasında kurt, tilki, ayı, yaban domuzu, karaca, geyik, sincap, porsuk ve tavşan sayılabilir. Parkta ayrıca 100’den fazla kuş türü de bulunmaktadır. Bunlar arasında şahin, kartal, doğan, atmaca, alaca karga, bülbül, saka, ispinoz ve serçe sayılabilir. Parkta ayrıca çeşitli sürüngenler, böcekler ve balıklar da yaşamaktadır.

Parkın en önemli özelliklerinden biri de termal kaynaklarıdır. Parkta 40 dereceye kadar ulaşan sıcak su kaynakları bulunmaktadır. Bu kaynakların sağlık açısından birçok faydası olduğu düşünülmektedir. Özellikle romatizma, cilt hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları ve stres gibi rahatsızlıklara iyi geldiği söylenmektedir. Bu kaynaklardan yararlanmak için parkta çeşitli otel ve kaplıca tesisleri bulunmaktadır.

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkında Neler Var?

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı’nda gezilecek birçok yer vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Soğuksu Çayı: Parkın içinden geçen bu çay, parka adını veren soğuk suyuyla bilinir. Çay boyunca yürüyüş yapabilir, piknik yapabilir veya balık tutabilirsiniz.
  • Şelaleler: Parkta çeşitli şelaleler bulunmaktadır. Bunlardan en ünlüsü Soğuksu Şelalesi’dir. Bu şelale yaklaşık 20 metre yüksekliğindedir ve etrafında güzel bir manzara sunar.
  • Göletler: Parkta çeşitli göletler bulunmaktadır. Bunlardan en büyüğü Çamlıdere Baraj Gölü’dür. Bu gölde tekne gezisi yapabilir, balık tutabilir veya kuş gözlemi yapabilirsiniz.
  • Mağaralar: Parkta çeşitli mağaralar bulunmaktadır. Bunlardan en ünlüsü Aydos Mağarası’dır. Bu mağara yaklaşık 300 metre uzunluğunda olup, içinde damlataşlar, sarkıtlar ve dikitler bulunmaktadır.
  • Tarihi Eserler: Parkta çeşitli tarihi eserler bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Roma dönemine ait olan Kızılcahamam Kalesi’dir. Bu kale, parkın girişinde yer alır ve etrafında güzel bir manzara sunar. Kalede ayrıca bir de müze bulunmaktadır. Parkta ayrıca Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait olan camiler, hamamlar, çeşmeler ve köprüler de görülebilir.

Kızılcahamam Soğuksu Giriş Ücreti

Kızılcahamam Soğuksu Giriş Ücreti araç başı 20 TL’dir. (2023)

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkına Nasıl Giderim

Soğuksu Milli Parkı’na kendi aracı ile gidecekler buradan konum bilgisini alabilirler. Parka toplu taşıma ile gitmek mümkün. Ankara’dan kalkan 527 nolu hat ile Soğuksu Milli parkına kadar gidebilirsiniz. Otobüs durak ve hareket saatlerini EGO web sitesinden veya Ego Cepte uygulamasından öğrenebilirsiniz.

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkında Mangal Serbest mi?

Piknik severlerin uğrak noktası olan milli Soğuksu Milli Parkında mangal serbest. Fakat orman yangınlarını önlemek için alınan tedbirler gereği kendi mangalınızı yakamıyorsunuz. Kamelyaların yanlarına konulan barbekülerde yakabilirsiniz.

Sonuç

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı, doğal güzellikleri, termal kaynakları ve tarihi eserleriyle görülmeye değer bir yerdir. Parkta hem dinlenebilir hem de eğlenebilirsiniz. Parka gitmek için en uygun zaman ise ilkbahar ve sonbahardır. Parka Ankara’dan otobüs veya özel araçla kolayca ulaşabilirsiniz. Parkta konaklamak için ise çeşitli seçenekler mevcuttur. Siz de bu parkı ziyaret ederek doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.