15.06.2024 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

Pirus Zaferi ne demek? Pirus Ne Anlama Gelir?

Pirus Zaferi ne demek?

Pirus Zaferi, bir savaşı kazanmakla birlikte çok büyük kayıplar vermek anlamına gelen bir deyimdir. Bu deyim, Antik Yunan tarihinde Pirus’un Roma’ya karşı kazandığı savaşlardan kaynaklanmaktadır. Pirus Zaferi ne demek? Pirus Ne Anlama Gelir?

Pirus, MÖ 3. yüzyılda yaşamış olan Epirus kralıdır. O dönemde Roma İtalya’nın büyük bir bölümünü fethetmişti. Pirus, Roma’ya karşı savaşmak için İtalya’ya geçti ve MÖ 280 yılında Herakleia Savaşı’nda Romalıları yendi. Ancak bu zafer çok pahalıya mal oldu. Pirus’un ordusunun üçte biri öldü veya yaralandı.

Pirus, Romalılarla barış yapmak istedi ancak reddedildi. Bunun üzerine Pirus, MÖ 279 yılında Asculum Savaşı’na girdi ve yine Romalıları mağlup etti. Ancak bu sefer de ordusunun yarısı kayboldu. Pirus, bu duruma çok üzüldü ve “Bir zafer daha kazanırsam kaybedeceğim” dedi.

Pirus Ne Anlama Gelir?

Pirus’un bu sözü tarihe geçti ve Pirus Zaferi olarak anılmaya başladı. Pirus Zaferi, bugün de bir savaşı kazanmanın çok büyük bedeller ödetmesi durumunda kullanılan bir deyimdir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.