Tüm Gelişmelerden Haberdar Olmak İçin
16.07.2024 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

Prof. Dr. Orhan Oğuz kimdir? Orhan Oğuz öldü mü?

Prof. Dr. Orhan Oğuz kimdir? Orhan Oğuz öldü mü? Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden olan Marmara Üniversitesi’nde uzun dönem rektör olarak görev yapan Prof. Dr. Orhan Oğuz’un kim olduğu merak ediliyor. İktisat profesörü Orhan Oğuz’una hayatı ve biyografisi haberimizin detayında…

Prof. Dr. Orhan Oğuz kimdir? Orhan Oğuz öldü mü?

Prof. Dr. Orhan Oğuz kimdir? Orhan Oğuz öldü mü?

1923 yılında Eskişehir’de dünyaya gelen Orhan Oğuz 1969-1971 yılları arasında Türki Cumhuriyeti’nin Milli Eğitim Bakanı olarak uzun görev yapmıştır. Türkiye’nin önde gelen iktisat profesörlerinden olan Prof. Dr. Orhan Oğuz 19 Ekim 2021 yılında hayata gözlerini yumdu.

Prof. Dr. Orhan Oğuz kimdir?

Orhan Oğuz 1923 yılında doğdu. İlk, orta ve lise eğitiminin Eskişehir’de tamamladı. Ardından İstanbul’a üniversite okumak için geldi. İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu’nu bitirdikten sonra Paris Üniversitesi’nde (Sorbon) doktora eğitimini tamamladı.

Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi iktisatçılardan biri olan ve aynı zamanda eğitimci olan Orhan Oğuz Eskişehir İTİA’nın (EİTİA) kurucusudur. Eskişehir İTİA Anadolu Üniversitesi’nin temelini oluşturur.

Orhan Oğuz Yılmaz Büyükerşen’in hocalığını da yapmıştır.

İzmir’de akademik hayata başladı. Daha sonra Doçentlik imtihanını vererek Doçent oldu.

1952-1955 yılları arasında Afganistan’ın Kabil Üniversitesi Hukuk ve Siyasi İlimler Fakültesine misafir profesör olarak davet edildi. Dört yıl orada çalıştı. Askerlik görevinin ardından İstanbul’a Doçent olarak naklen atandı.

1958 profesörlük unvanını aldıktan sonra Eskişehir’in ilk Yükseköğretim kurumunun kurulması ile görevlendirildi. Bu süre içinde Eskişehir Akademisinin kuruluşunu ve kampüs inşaatını tamamladı ve eğitime açtı.

Eskişehir Üniversitesi fikrini ortaya attı ve Eskişehir Üniversitesi’nin kurulması için çaba sarf etti.

1969 yılında siyasete atıldı. Seçimlere katılan Orhan Oğuz 3. (XIV) ve 4. (XV) Dönem Eskişehir Milletvekili olarak TBMM’ne girdi. 1977 yılı haziran ayına kadar Eskişehir Milletvekili olarak görevine devam etti ve Eskişehir Üniversitesinin kuruluşunu yasal olarak gerçekleştirdi.

İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne 1978 yılında başkan seçildi.

Marmara Üniversitesi Rektörlüğüne 1982 yılında atandı ve bu süre içinde üniversitenin kuruluşunu tamamladı.

Rektörlükten 1992 yılında emekli oldu.

1994 yılında TBMM tarafından Radyo Televizyon Üst Kuruluna seçildi.

Orhan Oğuz’un pek çok kitabı ve araştırması vardur. Evli ve iki çocuk babası Orhan Oğuz 21 Ekim 2021 Perşembe Günü hayata gözlerini yumdu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.