Tüm Gelişmelerden Haberdar Olmak İçin
23.07.2024 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

Seçimde oy kullanmazsak para cezası var mı? 2023 oy kullanmama cezası ne kadar?

Seçimde oy kullanmazsak para cezası var mı? 2023 oy kullanmama cezası ne kadar? Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine sayılı günler kaldı. Milyonlarca kişi oy vermek için sandığa gidecek. Geçtiğimiz senelerde oy kullanmama cezası oldukça fazla gündeme gelmişti. Peki 2023 yılında oy kullanmayanlara para cezası kesilir mi?

Seçimde oy kullanmazsak para cezası var mı? 2023 oy kullanmama cezası ne kadar?

Seçimde oy kullanmazsak para cezası var mı? 2023 oy kullanmama cezası ne kadar?

14 Mayıs Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ve milletvekili seçimlerine sadece günler kaldı. Türkiye’de 18 yaşını doldurmuş her vatandaş oy kullanma hakkınsa sahiptir. Yasa gereği seçimlerde oy kullanamyanlara para cezası kesilebiliyor. Geçtiğimiz senelerde oldukça tartışılan oy kullanmama cezası bir kez daha vatandaşlar tarafından sorgulanıyor.

Seçimde oy kullanmazsak para cezası var mı?

Vatandaşların seçme hakkını kullanması zorunludur. Demokrasi için seçime katılım ve oy verme büyük bir önem arz ediyor. Oy kullanamayanalr için YSK tarafından cezai işlem uygulanmaktadır. Oy kullanmama cezası YSK tarafından belirlenir. 2023 seçimlerinde oy kullanamama cezasına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının oy kullanmamaları durumunda ne kadar ceza ödeyeceği henüz belli değil.

Bir önceki ceza 22 TL’ydi

2017 yılı Referandumumu ülkemiz demokrasisisi için oldukça kritikti. Seçimlerde oy kullanmayanlara 22 TL ceza kesileceği belirtilmişti.

Seçimde oy kullanmama cezası nasıl ödenir?

Oy kullanmayan kişiler için ceza tebligatı gönderilir. Ceza tebligatının elinize ulaşması ile birlikte pusula üzerinde ödeme işlemleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Ödeme işlemleri Maliye Bakanlığı ya da PTT gibi kurumlar üzerinden yapılmaktadır.

Şimdiye kadar birçok seçimde oy kullanmayan vatandaşlara para cezası verildi. Ancak verilen cezalar için herhangi bir tahsil işlemi yapılmadı ve zaman içerisinde borçlar silindi. Kesilen borçların vatandaşlardan tahsil edilip edilmeyeceği konusunda net bir bilgi yer almamaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.