15.06.2024 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

Türkiye’nin ikinci büyük gölü Tuz Gölü hakkında her şey

Tuz Gölü ülkemizin ikinci büyük gölü olmasının yanı sıra barındırdığı tuz miktarı ile de öne çıkan yerlerden biri. Tuz Gölü nerede merak eden okurlarımız için gezi rehberi hazırladık. Harika manzaralar sunan bu güzide doğal güzelliğimize dair tüm bilgileri bir araya getirdik. Tuz Gölü’ne zaman gidilir sorunuzun cevabını da bulabileceğiniz gibi fotoğraf çekilecek noktaları da bulabilirsiniz.

Türkiye’nin ikinci büyük gölü Tuz Gölü hakkında her şey

Tuz Gölü dünyaya ününü salmış bizim en değerli doğal güzelliklerimizden biri. İç Anadolu Bölgesi’nin en güzel gezi adreslerinden biri olan Tuz Gölü nerede bu yüzden merak ediliyor. Yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Tuz Gölü her zaman muazzam fotoğraflar çekebileceğiniz görüntüler veriyor sizlere. Bazen pembe renge bürünüyor ve herkesi böyle kendine çekiyor. Bazen ise sular çekilip sadece tuz kalıyor yüzeyde. Bembeyaz bir örtü üzerinde fotoğraf çekilmek ve değişik kareler çıkartmak mümkün.

Koronavirüs salgını sebebiyle alınan tedbirler kapsamında kimse evinden çıkmıyor. Bu da Tuz Gölü’nde ekolojik hayatın ortaya çıkmasını sağlamış gibi görünüyor ki flamingolar böyle güzel görüntüler ortaya çıkartıyor.


AKSARAY’da son yağışlarla birlikte suyla kaplanan sazlıklar, Tuz Gölü’ne göç eden flamingoların mola yeri oldu. Bir süre burada dinlenen flamingolar daha sonra kuluçka dönemini geçirdikleri göle kanat açtı.

Geçen yıl yaklaşık 21 bin flamingoya ev sahipliği yapan Tuz Gölü, bu yıl da baharın gelmesiyle konuklarını ağırlamaya başladı. Flamingolar kuluçka dönemini geçirdikleri göle giderken, göç yolu üzerindeki Aksaray kent merkezindeki Hamidiye ve Hırkatol sazlıklarında mola veriyor. Ardından tekrar kuluçka dönemini geçirecekleri göle gitmek üzere kanat çırpan flamingoların bu yolculuğu kentte ise görsel bir şölene dönüşüyor.

Aksaray Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Cemal Darılmaz, Tuz Gölü’nün dünyanın en büyük kuluçka merkezi olduğu belirtti. Göç yolunda da Aksaray’daki sazlıklarda mola verdiklerini ifade eden Darılmaz, ”Nisan ayı başından itibaren gelmeye başlayan ve şu günlerde yoğun bir şekilde görülen flamingoların Aksaray ve çevresindeki sazlık alanlarda mola vermesi renkli görüntüler oluşturuyor. Tuz Gölü’nde bu yıl 3-4 farklı noktada flamingo sürüleri var. Yeni doğan yavrularla Tuz Gölü’nde şimdiden renkli görüntüler oluşmaya başladı.” dedi.

TUZ GÖLÜ HAKKINDA


Van Gölü’nden sonra Türkiye’nin ikinci büyük gölü Tuz Gölü olarak biliniyor. Ülkemizin tuz ihtiyacının yüzde yetmişi buradan karşılanıyor. Derinliği ise 50 cm’nin altında olan gölde değişik kuş türleri de bulunuyor. Göçmen kuşların durak yerlerinden biri burası. Çok zengin bir ekolojik dengeye sahip olan doğal gezi yerinde 85 kuş türü bulunduğu gibi 4 tanesi endemik olan 129 böcek türü bulunuyor. 15 memeli türü bulunduğu gibi 38 tane endemik bitki türü de burada yaşam buluyor. UNESCO’nun Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer almaktadır.


Yüz ölçümü 1620 kilometre kare olan gölün dışarıya akıntısı olmadığı için kapalı havza konumunda bulunuyor. Beslenmenin azlığı sebebiyle göl yazın kuruyor. Yaz sonlarına doğru ise büyük bir kısmı otuz santimden fazla tuz tabakasıyla örtülü kalır. Senelik 100- 200 ton tuz elde ediliyor gölden.


Suyun en bol olduğu zamanlar ilkbahar aylarıdır. Deniz seviyesinden 905 metre yüksekte yer alan göl her mevsim ayrı güzel görüntüler sunuyor.

TUZ GÖLÜ’NE NE ZAMAN GİDİLİR?


Tuz Gölü ilkbahar aylarında maksimum seviyede suyu bulunduğu için gezmek için gölde yürümeyi tercih edenler bu aylarda ziyaret edebilir. Yaz sonunda ise tamamen sular çekildiği için güzel ve farklı manzaralar ortaya çıkar isteyenler bu aylarda da göle ziyaret gerçekleştirebilirler.

TUZ GÖLÜ NEREDE?


Tuz gölü Aksaray, Konya ve Ankara illerimizin ortasında ve iç Anadolu Bölgesi’nde bulunuyor. Şereflikoçhisar ilçesi sınırlarında bulunan göl ziyaretçilerin odak yerlerinden biri.

Türkiye’nin en güzel gölleri içerisinde gösterilen Tuz Gölü yaban ekolojik hayatın korunması gereken nadir yerlerden biridir. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.