22.02.2024 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

Üç Aylar Ne Zaman, Ramazan ayı ne zaman başlıyor? (2024 Diyanet Dini Günler Takvimi)

Üç Aylar Ne Zaman, Ramazan ayı ne zaman başlıyor? (2024 Diyanet Dini Günler Takvimi)

Bugün sizlere 2024 yılında üç ayların ne zaman başlayacağı, receb ayına kaç gün kaldığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı dini günler takvimi hakkında bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.. Üç aylar, İslam toplumlarında büyük bir önem taşıyan ve ibadetlerin arttığı, manevi atmosferin yoğunlaştığı bir dönemdir. Üç aylar, recep, şaban ve ramazan aylarından oluşur. Bu aylarda birçok kandil gecesi ve mübarek gün bulunur.

2024 yılında üç aylar, 12 Ocak Cuma günü recep ayının başlamasıyla birlikte başlayacak. Receb ayının ilk perşembe gecesi olan 11 Ocak’ta ise Regaip Kandili idrak edilecek. Regaip Kandili, Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşmayı arzu edenlerin gecesidir. Bu gecede bol bol dua edilmeli, tövbe ve istiğfar yapılmalıdır.

Receb ayının son cuma gecesi olan 6 Şubat’ta ise Miraç Kandili kutlanacak. Miraç Kandili, Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) Allah’ın huzuruna yükseldiği ve beş vakit namazın farz kılındığı gecedir. Bu gecede namaz kılmak, Kur’an okumak, sadaka vermek ve salavat getirmek çok sevaptır.

Receb ayının bitimiyle birlikte 11 Şubat Pazar günü şaban ayı başlayacak. Şaban ayı, ramazan ayının habercisi olan ve Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) en çok oruç tuttuğu aydır. Şaban ayının 15. gecesi olan 24 Şubat’ta ise Berat Kandili idrak edilecek. Berat Kandili, Allah’ın affına ve bağışlanmasına nail olmak için dua edilen bir gecedir. Bu gecede oruç tutmak, Kur’an okumak, zikir yapmak ve hayır işlemek çok faziletlidir.

Şaban ayının sonunda ise 11 Mart Pazartesi günü ramazan ayı başlayacak. Ramazan ayı, Müslümanların oruç tuttuğu, Kur’an-ı Kerim’in nazil olduğu ve ibadetlerin kat kat sevap olduğu bir aydır. Ramazan ayında teravih namazı kılınır, zekat ve fitre verilir, iftar sofralarında kardeşlik pekiştirilir. Ramazan ayının 27. gecesi olan 5 Nisan’da ise Kadir Gecesi idrak edilecek. Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlı olan ve Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı gecedir. Bu gecede Allah’a yakın olmak için namaz kılmak, Kur’an okumak, dua etmek ve hayır yapmak gereklidir.

Ramazan ayının sonunda ise 9 Nisan Salı günü Ramazan Bayramı Arefesi olacak. Arefe günü oruç tutmak çok sevap olduğu gibi, bayram namazına hazırlık anlamına da gelir. 10 Nisan Çarşamba günü ise Ramazan Bayramı’nın ilk günü kutlanacak. Ramazan Bayramı üç gün sürecek ve Müslümanlar birbirlerini ziyaret ederek bayramlaşacaklar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.