12.04.2024 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

Ulucanlar Cezaevi Müzesi Nerede – Ulucanlar Cezaevi Müzesi giriş ücreti ne kadar?

Ulucanlar Cezaevi Müzesi Nerede – Ulucanlar Cezaevi Müzesi giriş ücreti ne kadar?

Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan ve Türkiye’nin siyasi ve kültürel tarihinde önemli bir yere sahip olan bir müzedir. 1925 yılında askeri depo olarak inşa edilen binanın cezaevine dönüştürülmesiyle başlayan ve 2006 yılında kapatılmasına kadar devam eden 81 yıllık bir süreçte, pek çok ünlü gazeteci, yazar, şair, siyasetçi, sanatçı ve eylemci bu cezaevinde tutuklu kaldı veya idam edildi. Peki Ulucanlar Cezaevi Müzesi Nerede – Ulucanlar Cezaevi Müzesi giriş ücreti ne kadar?

Foto: Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Foto: Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Cezaevinin kapatılmasından sonra, Altındağ Belediyesi tarafından restore edilerek müze ve kültür sanat merkezine dönüştürülmesi projesi hayata geçirildi. 2009 yılında başlayan restorasyon çalışmaları 2010 yılında tamamlandı ve 2011 yılında müze ziyarete açıldı.

Müzede, cezaevinin orijinal dokusunu koruyan koğuşlar, hücreler, idam odası, revir, kantin, ziyaretçi salonu gibi bölümler yer alıyor. Ayrıca, cezaevinde kalan ünlü isimlerin hayat hikayelerini, fotoğraflarını, mektuplarını, eşyalarını ve eserlerini görebileceğiniz avlular da bulunuyor.

Müzede idam edilenlerin listesi, idam sehpası ve idam ipi gibi objeler de sergileniyor. Cezaevinde; Atatürk döneminde 7, 20 Mayıs 1963’teki başarısız askeri darbe girişimi sonrası 2, 12 Mart 1971 Muhtırası sonrası 3 ve 12 Eylül 1980 Darbesi sonrası 7 mahkumun infazı yapıldı. Bunların arasında en bilinenleri İskilipli Atıf Hoca, Cavid Bey, Talat Aydemir, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’dır. Son idam edilen mahkum ise 1983’te ASALA militanı Levon Ekmekçiyan oldu.

Foto: Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Foto: Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Ulucanlar Cezaevi Müzesi kimler yattı?

Müzede ayrıca; Cüneyt Arcayürek, Mahmut Alınak, Fakir Baykurt, Hatip Dicle, Orhan Doğan, Bülent Ecevit, Yılmaz Güney, Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Yavuz Öbekci, Selim Sadak, Sırrı Sakık, Kemal Tahir, Metin Toker, Muhsin Yazıcıoğlu ve Leyla Zana gibi çok sayıda ünlü tutuklu ve mahkumun kaldığı koğuşlar da ziyaret edilebiliyor.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi; Türkiye’nin yakın tarihine tanıklık etmiş bir mekan olarak hem tarihi hem de kültürel bir değer taşıyor. Ziyaretçilerine hem duygusal hem de bilgilendirici bir deneyim sunuyor.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi hangi günler açık?

Müze; Pazartesi günleri hariç her gün saat 09:00-17:00 arasında açık

Ulucanlar Cezaevi Müzesi 2023 giriş ücreti ne kadar?

Giriş ücreti öğrenci 4 TL tam ücret 10 TL (2023 yılı için)

Kaynaklar:

: https://tr.wikipedia.org/wiki/Ulucanlar_Cezaevi_M%C3%BCzesi
: https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/ankara/gezilecekyer/ulucanlar-cezaev-muzes
: https://gezimanya.com/ankara/gezilecek-yerler/ulucanlar-cezaevi-muzesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.