16.06.2024 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

ABD, salgınla mücadelede Çin’i kurban ediyor

ABD, salgınla mücadelede Çin’i kurban ediyor

ABD, salgınla mücadelede Çin’i kurban ediyor

ABD, salgınla mücadelede Çin’i kurban ediyor

ABD, 5 Ocak’tan itibaren Çin‘deki salgının “yeni varyant çıkarabileceği ve olası varyantın yayılma riskini beraberinde getirebileceği” gerekçesiyle Çin’den gelen yolculara giriş kısıtlamaları uygulayacak. Ne var ki virüs analiz sonuçlarına bakıldığında, şu anda Çin’de yaygın olan BA.5 alt varyantı, birkaç ay önce zaten ABD’de yayılmaya başlamıştı. Son zamanlarda Çin’in Şanghay ve Hangzhou kentlerinde tespit edilen XBB.1.5 varyantı ise tam şu anda ABD’de en yaygın olan virüs türüdür. Belli ki Çin, küresel pandeminin kurbanı. ABD’nin gerçekleri görmezden geldiği ve bilimi çiğnediği eylemleri, adeta “Yavuz hırsız ev sahibini bastırır.” şeklindeki bir siyasi komedinin sahnelenmesi.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezlerinden (CDC) açıklanan veriler, ABD’de yayılan virüslerin sürekli güncellendiğini gösterdi. Verilere göre ABD’nin kuzeydoğusunda yaygın olan XBB.1.5 varyantı, yeni vakaların yüzde 75’ini oluşturdu. Daha yüksek bulaşıcılık ve bağışıklık kaçış potansiyeline sahip XBB.1.5, artık ABD’de yaygın olan en önemli virüs varyantı haline geldi.

Grip Veri Paylaşım Küresel Veritabanından edinilen bilgiye göre şu an en az 74 ülke ve bölgede XBB.1.5 tespit edildi. Bunlar arasında ABD’nin 43 eyaleti de yer alıyor. Birçok ABD’li uzman, ülkede XBB.1.5 ile enfekte olan ilk vakaların, geçen Ekim ayının ikinci yarısında New York ve Connecticut’ta tespit edildiğine işaret etti.

COVID-19 salgınının küresel boyutta yayılmasıyla birlikte yeni varyantlar sürekli ortaya çıkıyor, bu sebeple dünyanın her yerinde yeni virüs varyantlarının görülmesi mümkün. Dolayısıyla Çin’den gelen yolculara özel kısıtlamalar uygulanması hem bilimsel dayanaklardan yoksun hem de gereksiz.

Çin, salgın kontrolü ile ekonomik ve sosyal gelişmeleri daha eşgüdümlü bir şekilde ilerletmek için çaba harcıyor. Şu an Çin’deki salgın durumu istikrarlı bir seviyede bulunurken ekonomi de sürekli toparlanıyor. Çin, 8 Ocak itibarıyla yurt dışından gelen insan ve mallar için karantina önlemleri almayacak. Bu düzeltme, birçok ülke tarafından olumlu karşılanıyor.

Üç sene boyunca Çin, daima halkın can güvenliğine öncelik vererek salgın gelişimine göre tedbirleri sürekli optimize ediyor. Salgının yayılma durumu ve ölüm sayısı bakımından dünyanın en düşük seviyesinde olan Çin, küresel salgınla mücadele ve ekonomik toparlanma için önemli katkılarda bulundu. Çin ayrıca, Grip Veri Paylaşım Küresel Veritabanı aracılığıyla, en son vakalardaki virüslerin genetik bilgilerini paylaşarak açık ve şeffaf bir tavır sergiledi.

Ancak ABD’nin üç sene boyunca siyasi amacına ulaşmak uğruna salgınla mücadeleyi manipüle etmesi sonucu, 1 milyon 80 binden fazla ABD vatandaşı hayatını kaybetti. ABD’nin girişimi hem küresel salgınla mücadeleyi hem ekonomik toparlanmayı engelledi. Üç sene sonra ABD, yanlış yoldan dönmeyi bilmiyor.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu- CRI Haber Merkezi

Bu makale ilk olarak Hibya Haber Ajansı üzerinde yayımlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.