Kısa vadeli dış borç stoku martta arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), martta kısa vadeli dış borç stokunun, 2022 yıl sonuna kıyasla yüzde 8,7 artarak 161,4 milyar dolara çıktığını açıkladı.

Devam

Konut fiyatları neden düşüyor?

Konut satışlarındaki düşüş trendi devam ediyor. Emlak sektörüne göre bunun sebepleri arasında bankaların kredi uygulamaları da bulunuyor.

Devam

Soğan fiyatı tarlada 4 liraya düştü

Adana’da 31 Mart’ta hasadına başlandığında tarlada 17-18 TL’ye satılan soğanın fiyatı, ürün bolluğu ve ihracat yasağı nedeniyle 4-5 TL’ye kadar geriledi.

Devam

TÜİK: İşsizlik oranı 1’inci çeyrekte azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023’ün 1’inci çeyreğinde (ocak-mart) işsizlik oranının 0,3 puan azalarak yüzde 9,9, istihdam oranının da 0,2 puan artışla yüzde 48,4 olduğunu açıkladı.

Devam

ABD’de borç limiti krizi büyüyor; Biden’a ‘ülkede kal’ denildi

ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhuriyetçiler arasındaki ‘borç limiti’ görüşmelerindeki tıkanma nedeniyle Biden’ın yurt dışı ziyaret planları donduruldu

Devam

Vodafone, 11 bin kişiyi işten çıkaracak

Vodafone yönetimi, 3 yılda 11 bin kişiyi işten çıkarmayı planladığını duyurdu.

Devam

Bakan Yanık: 561 milyon 123 bin 454 TL SED ödemesi yaptık

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları için mayıs ayında 561 milyon 123 bin 454 TL tutarında Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemesi yaptıklarını duyurdu.

Devam

Yellen’den kriz uyarısı: ABD’nin itibarını koruyun

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, borç limitinin 1 Haziran’a kadar artırılmaması veya askıya alınmaması halinde ülkenin nakit sıkıntısı çekebileceğini bildirdi.

Devam

Ücretli çalışan sayısı martta yıllık bazda yüzde 6,5 arttı

Martta ücretli çalışan sayısı sanayi sektöründe yıllık bazda yüzde 3,4, inşaat sektöründe yüzde 16,6 ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 6,6 artış kaydetti.

Devam

Küresel piyasalar haftaya temkinli başladı

Küresel piyasalar, yoğun makroekonomik veri takvimi ve dünya genelinde merkez bankası yetkililerinin sözle yönlendirmelerinin takip edileceği haftaya karışık bir seyirle başladı.

Devam