Tüm Gelişmelerden Haberdar Olmak İçin
23.06.2024 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

Artemis Halı ve Mogan Enerji Halka Arzları

Artemis Halı ve Mogan Enerji Halka Arzları

Halka arz, bir şirketin hisselerinin ilk defa halka satışa sunulmasıdır. Halka arz, şirketlerin sermaye artırmak, tanınırlık kazanmak, kurumsallaşmak ve rekabet gücünü artırmak gibi amaçlarla başvurdukları bir yöntemdir. Halka arz edilen şirketler, Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlarlar ve yatırımcılar tarafından alınıp satılabilirler. Artemis Halı ve Mogan Enerji Halka Arzları

Artemis Halı Halka Arzı

Artemis Halı, 2012 yılında kurulan ve halı sektöründe faaliyet gösteren bir şirkettir. Şirket, modern tasarımları, kaliteli ürünleri, yenilikçi yaklaşımı ve müşteri odaklı hizmet anlayışı ile sektörde öne çıkmaktadır. Artemis Halı, yurt içi ve yurt dışında 40’tan fazla ülkeye ihracat yapmaktadır.

Artemis Halı, 50 milyon TL olan sermayesini 70 milyon TL’ye bedelli artırımı sırasında oluşan 20 milyon TL payı halka arz etmektedir. Şirketin 1 TL nominal değerli payları, 25,35 TL sabit fiyat üzerinden satışa sunulmaktadır. Halka arzda tahsisat grubu belirlenmemiş olup, satılan tüm paylar eşit dağıtılmaktadır. Halka arzın büyüklüğü 507 milyon TL olup, halka açıklık oranı %28,44’tür. Halka arz, 27-28 Şubat 2024 tarihlerinde gerçekleştirilmektedir. Halka arzın liderliğini İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. yapmaktadır. Şirketin borsa kodu ARTMS olup, BİST Ana Pazar’da işlem görmektedir .

Mogan Enerji Halka Arzı

Mogan Enerji, yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren ve Türkiye’nin en büyük enerji yatırımcılarından biri olan bir şirkettir. Şirketin portföyünde jeotermal, hidroelektrik ve rüzgar enerjisi santralleri bulunmaktadır. Şirketin elektrik üretim santralleri Karadeniz, Akdeniz, Ege, Marmara ve İç Anadolu bölgelerinde yer almaktadır.

Mogan Enerji, 2,23 milyar TL olan sermayesini 2,44 milyar TL’ye bedelli artırımı sırasında oluşan 210 milyon TL pay ile mevcut ortaklardan Müşfik Hamdi Yamantürk ve Tevfik Yamantürk’ün sahip olduğu toplam 52,5 milyon TL payı halka arz etmektedir. Şirketin 1 TL nominal değerli payları, 11,33 TL sabit fiyat üzerinden satışa sunulmaktadır. Halka arzda yüzde 80 yurt içi bireysel yatırımcılara, yüzde 20 yurt içi kurumsal yatırımcılara tahsisat ayrılmıştır. Halka arzın büyüklüğü 2,97 milyar TL olup, halka açıklık oranı %10,76’dır. Halka arz, 28-29 Şubat-1 Mart 2024 tarihlerinde gerçekleştirilmektedir. Halka arzın liderliğini İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. yapmaktadır. Şirketin borsa kodu MOGAN olup, BİST Yıldız Pazar’da işlem görmektedir .

Halka arz edilen şirketlerin performansları, piyasa koşulları, şirketlerin finansal durumları, sektörel gelişmeler, yatırımcı talebi ve beklentileri gibi birçok faktöre bağlıdır. Halka arz edilen şirketlere yatırım yapmadan önce, şirketlerin izahnamelerini, finansal tablolarını, faaliyet raporlarını ve diğer kamuya açıklanan bilgilerini incelemeniz gerekmektedir. Halka arz edilen şirketlere yatırım yapmak, yüksek getiri sağlayabileceği gibi, yüksek risk de içermektedir. Bu nedenle, yatırım kararlarınızı alırken, risk-getiri dengesini göz önünde bulundurmanız ve yatırım danışmanlığı hizmeti almanız tavsiye edilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.