01.12.2023 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

ABD’de Piyasa Öncesi: TÜFE raporu, Lennar ve Guess? kazanç raporları

ABD’de Piyasa Öncesi: TÜFE raporu, Lennar ve Guess? kazanç raporları

ABD’de Piyasa Öncesi: TÜFE raporu, Lennar ve Guess? kazanç raporları

ABD’de Piyasa Öncesi: TÜFE raporu, Lennar ve Guess? kazanç raporları

Investing.com – Silicon Valley Bank’in (SVB) çöküşünün ardından bankacılık sektörü üzerinde oluşan baskıya rağmen Pazartesi günü hisse senetleri yükselmeye çalıştı.

Teknoloji hisseleri yükselirken Dow Jones Industrial Average, seansın bitimine yarım saat kala pozitiften negatife doğru dalgalandı.

Federal bankacılık düzenleyicileri, hafta sonu SVB ve Signature Bank’in (NASDAQ:SBNY) iflasının ardından bankacılık sektörünü desteklemek için bir dizi adım açıkladı. Geçen yıl hızla yükselen faizler, bankaları menkul kıymet portföylerinde kayıplarla yakalarken SVB de hızla daralan mevduatlara sahipti. Düzenleyiciler, mevduat sahiplerinin sigortalı olsun ya da olmasın iki bankadan tüm paralarını geri almalarını sağlamayı kabul ederek paralarına erişemeden sıkışıp kalan şirketlerin endişelerini hafifletti.

Şimdi yatırımcılar; bankalardaki krizin, Fed’in bir sonraki faiz kararı için ne anlama geldiğini merak ediyor. Merkez bankasının önümüzdeki hafta toplanması ve ardından politika kararını açıklaması bekleniyor. Yarın açıklanacak tüketici fiyat endeksi verileri kararda etkili olabilir ancak bankacılık sektöründeki kriz de Fed’in daha az agresif bir yaklaşım benimsemesine neden olabilir.

Fed’in nihai faiz oranının, daha geçen haftaki beklentiler kadar bile yüksek olmayabileceği ihtimali ile tahvil getirileri Pazartesi günü düştü.

Yatırımcılar, kararın açıklanmasının ardından önümüzdeki hafta bir basın toplantısı düzenleyecek olan Fed Başkanı Jerome Powell‘ın, bankacılık sektörü ve bunun karara etkisi hakkındaki yorumlarını bekliyor olacak.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. TÜFE raporu

Şubat ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE), TSİ 15.30’da açıklanacak. TÜFE’nin bir önceki aya göre %0,4, yıllık bazda %6 artması bekleniyor. Çekirdek TÜFE ise aylık %0,4 ve yıllık %5,5 artmış olabilir.

2. Lennar kazanç raporu

Ev inşaatçısı Lennar Corporation’ın (NYSE:LEN) 5,9 milyar dolar gelirle 1,55 dolar hisse başına kazanç bildirmesi bekleniyor.

3. Guess kazanç raporu

Giyim üreticisi Guess? Inc (NYSE:GES), 779 milyon dolar gelirle 1,30 dolar hisse başına kazanç paylaşabilir.

Yazar: Liz Moyer

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.