26.05.2024 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

Beynam Ormanları Nerede – Nasıl Gidilir – Beynam Ormanları Giriş Ücreti

Ankara’nın nefes alma merkezi Beynam Ormanları Nerede – Nasıl Gidilir – Beynam Ormanları Giriş Ücreti Ne Kadar? en çok arananlar arasında. Bu yazımızda Beynam ormanları hakkında tüm merak edilenlere cevap vereceğiz.

Beynam Ormanları Nerede?

Beynam Ormanları, Ankara’nın doğal güzelliklerinden biri olarak dikkat çekiyor. Şehir merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunan bu orman, Bala ilçesinin Beynam Mahallesi’nde yer alıyor. 1966 yılında korunmaya alınan ve 1978 yılında doğal sit alanı ilan edilen Beynam Ormanları, zengin bir bitki ve hayvan çeşitliliğine sahip.

Beynam Ormanları’nın en önemli özelliği, İç Anadolu Bölgesi’nin gerçek step iklim koşullarına sahip yöreleri arasında özellikle doğal bitki örtüsü ayakta kalabilmiş ve bir dereceye kadar korunabilmiş tek örnek olması. Ormanda yaklaşık 419 farklı bitki türü bulunuyor. Bunların başlıcaları karaçam, meşe ve çam türleri. Ormanda ayrıca kurt, tilki, porsuk, tavşan, domuz, ağaç sansarı, tarla sincabı gibi memeliler ile keklik, kartal, puhu, karga, doğan, dağ bülbülü, karatavuk ve çavuşkuşu gibi kuşlar yaşıyor. Nadir olarak görülen şah kartalı da bu ormanda koruma altında.

Beynam Ormanlarında Ne Yapılır? Beynam Ormanlarında Kamp Yapılır mı? Beynam Ormanlarında mangal serbet mi?

Beynam Ormanları, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından işletiliyor. Orman içinde piknik alanları, kır gazinosu, tuvalet, çocuk oyun parkı ve otopark gibi hizmetler sunuluyor. Özellikle yaz aylarında hafta sonları çok kalabalık olan orman, şehrin gürültüsünden ve stresinden uzaklaşmak isteyenler için ideal bir yer. Ayrıca ormanda yürüyüş parkurları da bulunuyor. Trekking yapmak isteyenler için de güzel bir alternatif sunuyor. Beynam ormanları Ankara’da ormanlık alanlara giriş yasağından muaf tutulan bölgeler içerisinde. Onun için piknik yapılması ve mangal yakılması serbest.

Beynam Ormanları’na nasıl gidilir?

Ankara’dan Gölbaşı ilçesini geçtikten sonra Oğulbey mevkiinden sola dönerek Beynam Mahallesi’ne gelirken sağ taraftan Beynam Ormanları tabelasını takip etmek gerekiyor. Google Maps bağlantısı üzerinden de bölgenin tam konumuna ulaşabilirsiniz.

Beynam Ormanları Giriş Ücreti 2023

Beynam Ormanlarına giriş araç başı 50 TL olarak belirlenmiştir.

Beynam Ormanları, Ankara’nın doğal mirasının en önemli parçalarından biri. Bu güzel ormanı ziyaret etmek ve doğayla baş başa kalmak için mutlaka bir fırsat yaratın. Beynam Ormanları Nerede – Nasıl Gidilir – Beynam Ormanları Giriş Ücreti yazımıda tüm merak edilenlere yanıt verdik.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.