16.06.2024 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç kredisi bankaların pazarlamış olduğu ve en yaygın şekilde kullanılan bankacılık enstrümanlarından birisidir.

İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç kredisi bankaların pazarlamış olduğu ve en yaygın şekilde kullanılan bankacılık enstrümanlarından birisidir. Bireysel amaçla oluşan her türlü ihtiyacı karşılamak için tüketicinin nakit paraya ihtiyacı oluştuğunda yüklü miktarda bu nakit paraları özel ve kamu bankaları ihtiyaç kredisi kapsamında tüketicilere sunmaktadır. Ve tüketiciler bankalardan nakit olarak almış oldukları bu toplu parayı belirlemiş oldukları vade ve aylık ödeme planları doğrultusunda taksitli bir şekilde geri ödemektedir.

İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç kredisi ya da bir diğer deyişle tüketici kredisi düzenli bir gelire sahip olan gerçek kişilerin finansman ihtiyacını karşılamak üzere geliştirilmiştir. Gerçek kişiler ticari olmayan her türlü mal ve hizmet alımında ihtiyaç kredisi talebinde bulunmaktadır. İhtiyaç kredisi çoğunlukla sağlık, eğitim, beyaz eşya, tatil ve eğer varsa farklı borçların tek bir seferde toplu bir şekilde ödenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bu krediler tüketicilerin tüm arzu ve isteklerinin ileride elde edecekleri geliri bugünden kullanmaları ile oluşturulmaktadır.

İhtiyaç Kredisinin Özellikleri

Bireysel ihtiyaç kredisi her banka bünyesinde farklı kriterlerde değerlendirilmektedir. Ancak bununla birlikte ihtiyaç kredi çeşitlerinin sahip olduğu genel bazı özellikler bulunmaktadır. Bireysel olarak oluşan tüm ihtiyaçların en hızlı şekilde karşılanabilmesi için nakit ihtiyacını güvenli bir şekilde tüketicilere sunan ihtiyaç kredisinin en belirgin özellikleri şöyle sıralanmaktadır;

 • Teminat ve kefil ihtiyacı bulunmamaktadır.
 • Esnek yapıda olduğu için kısa sürede sonuca kavuşturulmaktadır.
 • Farklı nakit ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik değerlendirildiği için geniş bir kapsamda ele alınmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaşamları boyunca bireyler farklı birçok dönemde finansman ihtiyacı duyabilmektedir. Ne tür bir nedenle olursa olsun oluşan bir finansman açığını ihtiyaç kredisiyle kapatmak en verimli yöntemlerin başında gelmektedir. En uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları ile bir kredi kullanırken bu desteğin sizlere maksimum düzeyde verimlilik sağlayabilmesi için dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunmaktadır. İhtiyaç kredisi alırken;

 • Kredi ihtiyacınızı net olarak belirlemelisiniz. İhtiyacınızın fazlasında bir kredi kullanımı fayda sağlamayacaktır.
 • Kredi kullanmadan önce farklı bankaların sunmuş olduğu banka kredisi faiz oranları arasında bir değerlendirme yapmanız gerekmektedir. Hangi bankanın kredi maliyeti en düşük ise o bankanın koşullarıyla kredi kullanımını gerçekleştirmelisiniz.
 • Bankalar kredi verirken dosya masrafı almaktadır. Dosya masrafı kredi maliyetini etkileyen önemli unsurlardan birisidir. Dolayısıyla başvuru aşamasında bankaların sunduğu dosya masrafı bedellerini karşılaştırmanızı tavsiye edilmektedir.

İhtiyaç Kredisi Türleri

İhtiyaç kredisi bireysel kredi türlerinden birisidir. Farklı birçok amaca hitap ettiği için her bir bankanın geliştirmiş olduğu birbirinden farklı ihtiyaç kredisi türleri bulunmaktadır. En yaygın şekilde tercih edilen ihtiyaç kredisi türleri şöyle sıralanmaktadır;

 • Evlilik kredisi,
 • Tatil kredisi,
 • Bayram kredisi,
 • Eğitim kredisi,
 • Sağlık kredisi

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Nedir?

İhtiyaç kredisi faiz oranları para politikaları doğrultusunda belirlenmekte ve bu değerler üzerinden her banka kredi maliyeti oluşturmaktadır. Dolayısıyla bankaların tüketicilere sunmuş olduğu ihtiyaç kredisi faiz oranları farklılık göstermektedir. Aynı zamanda dönemsel olarak kredi faiz oranlarında değişiklik yaşanmaktadır. Bu nedenle ihtiyaç kredisi hesaplama sürecinde en güncel faiz oranlarını öğrenmek en doğru adım olacaktır.

Herkes Bireysel İhtiyaç Kredisi Çekebilir mi?

Bireysel ihtiyaç kredisi en yaygın şekilde tercih edilen enstrümanlardan birisidir. Sabit ve düzenli bir geliri olan ve 18 doldurmuş olan her birey ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilmektedir. İhtiyac kredisi hesapla araçlarını da yardımıyla kendisi içine doğru ödeme planlamasını oluşturan her bir tüketiciye kredili başvurusu gerçekleştirebilmekte ancak bu başvurular karşılığında değerlendirme süreci bankaların inisiyatifinde ele alınmaktadır.

İhtiyaç Kredisine Nasıl Başvurabilirsiniz?

İhtiyaç kredileri oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla her bir banka bünyesinde ihtiyaç kredisine başvuru yapabilmek için farklı birçok alternatif sunulmaktadır. Bir banka şubesine giderek ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabileceğiniz gibi kullanmış olduğumuz internet bankacılığı üzerinden de kredi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer cep telefonlarınız üzerinden kısa mesaj ile bir kredi başvurusunda bulunmak istiyorsanız bankaların uygulamış olduğu SMS ile kredi başvurusu yöntemlerini değerlendirebilirsiniz. Ve bir banka kartı kullanıyorsanız ve bankamatik üzerinden işlem yapıyorsanız yine ihtiyaç kredisi başvurunuzu bankamatikler aracılığıyla da gerçekleştirebilirsiniz.

Bireysel İhtiyaç Kredisi Şartları ve Belgeleri Nelerdir?

İhtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilmeniz için öncelikli olarak 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Bankalar nezdinde yeterli bir skorlamaya sahip olmanız ve belgelenebilir bir geliriniz olması yeterli olacaktır. Kimlik kartınız ve aylık gelir belgeleriniz ile birlikte istediğiniz banka şubesine giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

En Fazla Ne kadar İhtiyaç Kredisi Çekilebilir?

İhtiyaç kredisi hesaplama araçları sayesinde talep etmiş olduğunuz bir kredi için aylık ne kadar ödeme yapacağınız detaylı bir şekilde sizlere iletilmektedir. Aynı zamanda bu araçların yardımıyla hangi bankadan en fazla ne kadar ihtiyaç kredisi çekebileceğiniz belirtilmektedir.

Her bir bankanın ihtiyaç kredisi kapsamında sunmuş olduğu maksimum kredi miktarı ve maksimum vadeler değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda kredi türü maksimum çekilebilecek bedel için önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.