26.05.2024 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

Orta gelir konut kredisi kampanyası 2023 | Evi olanlar, eşinin (karısının-kocasının) üzerine evi olan başvurabilir mi?

Orta gelir konut kredisi kampanyası 2023 | Evi olanlar, eşinin (karısının-kocasının) üzerine evi olan başvurabilir mi? soruları ev sahibi olmanın hayalini kuran vatandaşlar tarafından sıkça soruluyor. Son zamanlarda bankalardan konut kredisi alımında sıkıntı yaşanıyordu. Vatandaşlar istedikleri miktarda konut kredisi alamayınca ev hayallerini başka bahara ertelemek zorunda kalıyordu. Konut sektörünü de olumsuz etkileyen bu durumun çözümü için hükümet orta gelir grubu için yeni bir konut kampanyası hazırladı. Peki düşük faizli ( 0.69-0.79-0,89-0,99) konut kredisine kimler başvurabilir.

Orta gelir konut kredisi kampanyası 2023 | Evi olanlar, eşinin (karısının-kocasının) üzerine evi olan başvurabilir mi?

Orta gelir konut kredisi kampanyası 2023 | Evi olanlar, eşinin (karısının-kocasının) üzerine evi olan başvurabilir mi?

Ev sahibi olmak son zamanlarda oldukça zorlaştı. Ev fiyatları katlanırken bankaların konut kredisi faiz oranlarının yükselmesi ev satışlarını ciddi oranda düşüdü. Kiraların da günden güne arttığı ülkemizde ev sahibi olmak isteyenler için büyük sosyal konut projesi hayata geçirildi. 250 bin konut için milyonlarca kişi başvurdu. Kura çekimlerinde kendilerine sosyal konut çıkmayanlar ise yönünü bir kez daha bankalara kredi almak için çevirdi. Konut kredisi alanında yaşanan büyük sıkıntı için hükümet çalışmalara başladı. Orta gelir konut kredisi kampanyası kapsamında ev sahibi olmak isteyenlere düşük faizli konut kredisi desteği sağlanacak. Peki evi olanlar düşük faizli konut kredisi başvurusu yapabilir mi? Eşinin (karısının-kocasının) üzerine evi olan orta gelir gurubu konut kampanyasına başvurabilir mi?

Orta gelir konut kredisi kampanyası 2023

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum geçriğimiz haftalarda herkesi sevindiren açıklamayı yaptı. Kurum “Hazine ve Maliye Bakanlığımızla yürüttüğümüz orta ve orta üste hitaben bir projemiz var. Bu proje kapsamında sizlerin de sorun yaşadığı, tüketicilerin ev alırken kullanacakları konut kredilerine ilişkin uzun zamandır bir çalışma yapıyoruz. Bir taraftan konut arzını artıralım, yüklenicilerimiz, geliştiricilerimiz yeni projeleri yapsınlar, diğer taraftan da evini yeni alacak kardeşlerimize, orta gelire Ankara, İstanbul, İzmir’de yaşayan memur kardeşlerimize bu imkanı tanıyalım istiyoruz. Bu konut hamlemimizin detaylarını tamamladık. İnşallah 2023’ün başı itibarıyla aziz milletimizle paylaşacağız ve vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına hız kesmeden destek olmaya devam edeceğiz.” dedi. son gelen bilgiye göre orta gelir konut kampanyasının detaylarının 4 Ocak Çarşamba günü açıklanacağı öğrenildi.

Evi olanlar orta gelir grubu konut kredisi kampanyasına başvurabilir mi?

İlk etapta evi olmayanların bu kampanyadan yararlanması sağlanacak. Evi olmayanlara yüzde 1’in altında konut kredisi verilecek. Geri ödemesiz dönemin de olacağı konut kredisinde vadenin ise 15 yıl olması bekleniyor. Konut kredisi kampanyası ile sıkışıkta olan konut sektöreünün de hareketlenmesi bekleniyor.

Eşinin (karısının-kocasının) üzerine evi olan başvurabilir mi?

Orta gelir grubu konut kampanyasının detayları henüz belli olmadı. Ancak detaylarda evi olanların kampanyadan yararlanamayacağına dair bir madde olursa bu durumda eşinin üzerine evi olanların da kampanyadan yararlanamayacağı tahmin ediliyor.

Anne ve babasının evi olanlar düşük faizli konut kredisii çekebilir mi?

Anne ve babasının üzerne evi olan ve orta gelir grubunda olan bireyler konut kredisi için başvurabilir. Kampanya için aranan gelir düzeyi şartını taşımaları halinde 18 yaşından büyük çocuklar da kampanyaya başvurabilecek.

2023’te ev (konut) fiyatları yükselir mi?

Para piyasaları ve altın uzmanı olan İslam Memiş’ten ev fiyatlarına dair çarpıcı bir açıklama geldi. Memiş Fox Tv’de Reyhan Baysan’ın sunduğu Ekonomi Arası programında ev sahibi olmak isteyenleri uyardı. Memilş ev fiyatlarının 2023 yılındaki seyrine ilişkin yaptığı tahminde “Ev maliyetlerindeki döviz kuru ve taleple oluşan bir fiyat artışı ben 2023 yılında halen bekliyorum. Özellikle yüzde 34 gibi bir oranda satışlarda düşüş var ama bu talep kaybıyla değil insanların alım gücüyle alakalı bir düşüş olduğu için bunların genelde yanlış anlaşıldığını ben gözlemliyorum. Yine bir konut kampanyası ve düşük faizli kredi 2023 yılın ilk çeyreğinde geleceğini düşünüyorum” dedi.

NOT: Konut kredisi kampanyaları hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Düşüncelerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.