16.06.2024 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

Prim borcu olan EYT’lilere güzel haber

Milyonlarca vatandaşın beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi sonunda yürürlüğe girdi. Düzenleme sonrası vatandaşlar prim borçlarının silinip silinmeyeceği merak konusuydu, beklenen haber geldi. Borçlu EYT’liler de emekli olabilecek!

Prim borcu olan EYT’lilere güzel haber

Prim borcu olan EYT’lilere güzel haber

SGK ve Bağ-Kur’luları yakından ilgilendiren karar duyuruldu. Yüzde 90’ı silinecek yüzde 25 indirim yapılacak. İşte yapılandırma ile EYT’den kolay yolla emeklilik formülü…

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından 2 milyon 250 bin kişiye emeklilik kapısı açılmış oldu. Vatandaşlar ise ‘Prim borcu olan EYT’liler ne yapacak?’ sorusunu araştırıyor. Beklenen haber geldi. Milyonlarca kişinin kamuya olan bütün borçları yapılandırmaya alınacak.

Çıkan yasa ile birlikte borçlu EYT’liler emekli olabilecek. Prim borcunu peşin olarak ödemek isteyen vatandaşlar için enflasyon farkının yüzde 90’ı silinecek. Eğer borç idari para cezası ise aslından da yüzde 25 indirim yapılacak. İşte son dakika EYT haberinin detayları…

MİLYONLARCA VATANDAŞA GÜZEL HABER

Milyonlarca kişinin kamuya olan tüm borçlarını tasfiyesine sağlayacak olan yapılandırma yasası Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu yasa ile birlikte vatandaşların faiz ve gecikme cezaları silinecek. Aynı zamanda düzenleme ile birlikte birçok şeyle ilgili avantajlı maddeler içeriyor.

Bu düzenleme geniş kapsamlı bir alanı içine alırken daha önce kapsama alınmayan adli para cezaları da bu tasarının içinde yer alıyor. Aynı zamanda belediyelere ait olan borçlar ve Genel Sağlık Sigortası prim borçları da kapsama alınmış durumda. Daha önce iki ayda bir ödenen ve 36 aya kadar uzayan vadeler bu yapılandırma düzenlemesinde aylık olarak ödenecek ve 48 aya kadar uzayabilecek. Yapılandırma düzenlemesinde ilk başta başvuru için son tarih 30 Nisan olarak belirlenmişti. Bu tarih 31 Mayıs’a kadar uzatıldı. Ayrıca yapılandırmanın ilk taksit ödemeleri de 31 Mayıs yerine 30 Haziran’da başlayacak.

YÜZDE 90’I SİLENECEK, YÜZDE 25 İNDİRİM YAPILACAK

Bu yasadan aynı zamanda SGK’ya borcu olduğu için emeklilik başvurusu yapamayan EYT’liler de yararlanabilecek. Bağ-Kur, SSK ve GSS prim borcu bulunan EYT’liler kuruma başvurarak bu borçlarını isterlerse peşin isterlerse taksitle ödeyebilecek. Kamuya olan tüm borçlardaki faiz ve gecikme cezaları silinecek. Ödemeler yapılırken ana para borcuna Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarlar eklenecek. Borcunu peşin olarak ödemek isteyen vatandaşlar için bu enflasyon farkının yüzde 90’ı da silinecek. Eğer borç idari para cezası ise aslından da yüzde 25 indirim yapılacak.

TAKSİT SAYILARINDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ

Yeni düzenlemede eskilerine göre daha uzun vadeler söz konusu olacak. Buna göre taksitler 12 aydan başlayarak 48 aya kadar çıkacak. Daha önce iki ayda bir olan ödeme takvimi her ay olarak değiştiriliyor. Seçilen taksit sayısına göre de katsayı oranları uygulanacak. Taksitli ödemeyi seçen vatandaşlar isterlerse bu süreyi beklemeden erken ödemeye de geçebilecek. Tercih edilen süreden daha kısa sürede ödeme yapılması hâlinde ödenecek tutar ilgili katsayıya göre düzeltilecek.

BAŞVURULAR E-DEVLET’TEN YAPILACAK

Hangi kuruma borç varsa başvuru o kuruma yapılacak. Vatandaşlar bizzat başvuru yapabileceği gibi online olarak kurumların internet sitelerinden ya da e-devlet üzerinden başvuru imkanını da kullanacak.
Kaynak: Karar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.