Tüm Gelişmelerden Haberdar Olmak İçin
23.07.2024 - Ankara Etkinlik ve Şehir Rehberi

Primark’ın güçlü Noel sezonu, kârda düşüş beklentisinin gölgesinde kaldı

Primark’ın güçlü Noel sezonu, kârda düşüş beklentisinin gölgesinde kaldı

Primark’ın güçlü Noel sezonu, kârda düşüş beklentisinin gölgesinde kaldı

Primark’ın güçlü Noel sezonu, kârda düşüş beklentisinin gölgesinde kaldı

Investing.com – Associated British Foods (LON:ABF) hisseleri, grubun ekonominin zayıflaması nedeniyle bu yıl kârında düşüş beklediği uyarısının ardından Salı günü düştü.

Tahmin, grubun Primark mağazaları için güçlü bir Noel sezonunu gölgede bıraktı. 7 Ocak’a kadar geçen 16 haftada satışlarda %18’lik bir artış (döviz dalgalanmalarına göre ayarlanmış olarak %15) kaydeden Primark, üç yıl sonra ilk kez COVID-19’suz bir alışveriş sezonundan kâr etti.

Primark geçen yıl 65.000 metre kare civarı perakende satış alanı ekledi ve 2023’te yaklaşık 93.000 metre kare daha eklemeyi bekliyor. Açmayı planladığı 17 mağazanın yedisi ABD’de, geri kalanı ise kıta Avrupa’sında yer alıyor. Şirket tüm yeni mağazalarının “iyi performans” gösterdiğini söyledi.

Ayrıca bu yıl şimdiye kadarki ticaretin “cesaret verici” olduğunu ekledi ancak “makro-ekonomik rüzgarların devam ettiği ve önümüzdeki aylarda tüketici harcamaları üzerinde baskı oluşturabileceği” konusunda uyardı.

Enflasyonun da sonuçları etkilemeye devam etmesi bekleniyor. ABF bu yıl “satışlarda önemli bir büyüme” beklediğini belirtirken düzeltilmiş faaliyet kârı ve düzeltilmiş hisse başına kazancı geçen yılın gerisinde kalacak.

Girdi maliyeti enflasyonu, geçen yıl enerji maliyetlerindeki keskin artışların yanı sıra olumsuz hava koşullarını da absorbe etmek zorunda kalan grubun, İngiliz Şeker operasyonları üzerinde özellikle ağır bir yük oluşturdu.

ABF, 2022/23 pazarlama yılında şeker üretimi tahminini bir önceki 0,9 milyon tonluk tahmininden 0,74 milyon tona düşürdü. Ayrıca Hull’daki Vivergo biyo-etanol tesisinin “enerji ve diğer girdi maliyetleri ile biyo-etanol fiyatlarındaki dalgalanma nedeniyle” bu dönemde zarar ettiğini kaydetti.

Pazartesi günü 11 ayın en yüksek seviyesine ulaşan ABF hisseleri %1 düşerek %0,4 düşüş gösteren FTSE 100 endeksinin altında performans gösterdi.

Yazar: Geoffrey Smith

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.